Petrol
87.99
0.25%
Euro
18.0635
0.24%
Dolar
18.5174
0.00%
Altın
987.47
-0.01%
Borsa
3198
-2.07%
Bitcoin
366.299
2.98%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  Türkiye ve Güney Afrika eğitimde iş birliği yaptılar

  Türkiye ve Güney Afrika eğitimde iş birliği yaptılar

  Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Güney Afrika Cumhuriyeti Temel Eğitim Bakanı Angie Motshekga arasında 'Eğitim İş Birliği Anlaşması' imzalandı.
  • AA
  • 26.04.2018 - 10:27

  Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza törenindeki konuşmasına, 27 Nisan Güney Afrika Özgürlük Günü'nü kutlayarak başladı.

  Afrika Milli Kongresi, 2018 yılını 'Nelson Mandela Yılı' ilan etmişti. Yılmaz, konuk Bakan Angie Motshekga'yı 2018'in Temmuz ayında Mandela üzerine bir konferans vermek üzere İstanbul'a davet ettiklerini söyledi.

  Türkiye ve Güney Afrika eğitimde iş birliği yaptılar #1

  Bakan Yılmaz, geçen sene Ekim ayında Güney Afrika'yı ziyareti sırasında Yunus Emre Enstitüsü'nün açılışını yaptıklarını anımsatarak, merkezin iki ülke arasındaki kültürel ilişkilere katkıda bulunacağını vurguladı.

  "ÜLKELER ARASINDA İŞ BİRLİĞİNİN ARTMASINI İSTİYORUZ"

  Bakan Yılmaz, "Ülke olarak 20'nin üzerindeki Güney Afrikalı öğrenciye burs sağladık. Bu sayıyı önümüzdeki dönemde artırmak istiyoruz. Ülkemizde kendi imkanlarıyla yükseköğretimde eğitim alan çok sayıda Güney Afrikalı öğrenci bulunmaktadır. Türkiye Maarif Vakfı, Güney Afrika'da çalışmalarına başladı. Güney Afrika Direktörü olarak da Adem Koç'u atadı. Önümüzdeki mayıs ayında da çalışmalarına başlayacak.

  Ülkeler arasında eğitim alanındaki iş birliğinin artırılmasını istiyoruz. Türkiye'nin eğitim alanında sahip olduğu bilgi ve tecrübe birikimi, Güney Afrika'nın da bu alandaki tecrübe ve birikimi ile öğrencilerin değişimi, müfredatın gözden geçirilmesi, öğretmenlerin değişimi de dahil olmak üzere eğitim alanındaki iş birliğini mutabakat zaptı çerçevesinde gerçekleştireceğiz." dedi.

  Türkiye ve Güney Afrika eğitimde iş birliği yaptılar #2

  "TÜRKİYE STRATEJİK VE ÖNEMLİ BİR ÜLKE"

  Güney Afrika Cumhuriyeti Temel Eğitim Bakanı Angie Motshekga da ülkesi için Türkiye'nin büyük öneme sahip olduğunu belirterek, Güney Afrika'da yaşayan çok sayıda Türk vatandaşının bulunduğunu kaydetti. Motshekga, "Hem tarihsel bağ gereği hem de uluslararası ilişkilerinin bir neticesi olarak özellikle eğitim alanında gelişme kaydedebilmek için Türkiye'yi stratejik ve önemli bir ülke olarak görüyoruz. Ama eğitim söz konusu olduğunda, özellikle Sayın Cumhurbaşkanı'nın Güney Afrika'ya yapacağı ziyaretin neticesinde bu zaptın imzalanmasına ilişkin bir izin doğdu.

  Bu bizi memnun etti ve yeni çalışma şekilleriyle iş birliği devam edecektir. İki ülkenin bürokratları, uygulama üzerinde çalışacak ve uluslararası politikalar da buna göre şekillendirilecek. Biz ülke olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini dört gözle bekliyoruz." şeklinde konuştu.

  Türkiye ve Güney Afrika eğitimde iş birliği yaptılar #3


  Görüş Bildir