Petrol
114.11
2.69%
Euro
17.5391
0.40%
Dolar
16.3371
-0.17%
Altın
969.49
-0.54%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
488.855
0.79%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  Uzak okullara yerleşen öğrencilere nakil imkanı

  MEB, TEOG kapsamında, belirttiği 3 ilçe dışında ikamet adreslerine uzak okullara yerleştirilen öğrencilerin, adreslerine en yakın okullara nakillerini 17 Ekim'e kadar yapacak.
  • 30.09.2014 - 12:56
  Uzak okullara yerleşen öğrencilere nakil imkanı

  Uzak okullara yerleşen öğrencilere nakil imkanı #1

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla illere gönderilen yazıda, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi kapsamında yapılan tercih, yerleştirme ve nakil işlemlerinin 2014 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu ve Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği uyarınca yapıldığı anımsatıldı.

  TERCİHLERİ DIŞINDA YERLEŞTİRİLDİLER

  Bu kapsamda, bazı öğrencilerin tercihleri dışında ve ikamet adreslerine uzak okullara yerleştirildikleri ve bu durumdaki öğrencilerin nakil sürecinde de taleplerinin gerçekleşmediğinin anlaşıldığı belirtildi.

  ULAŞIM KOLAYLAŞTIRILACAK

  Yazıda, e-Kılavuzu hükümlerine göre tercih yapmayan veya B grubu tercihlerinde belirttiği 3 ilçe dışında ikamet adreslerine uzak okullara sistem tarafından yerleştirilen veya bu sebeple açık liseye naklini alan öğrencilerin, adreslerine yakın ve tercihleri doğrultusunda aynı tür veya program kapsamındaki okullara nakil ve geçişlerin yapılmasının öğrencilerin okula erişimlerini kolaylaştıracağı ifade edildi.

  NAKİL YAPILACAK

  Yazıya göre, bu çerçevede, nakil ve geçişler, öğrenci velilerinin, il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki Öğrenci Yerleştirme ve Kayıt Komisyonlarına yazılı talebi doğrultusunda, ikamet adreslerine en yakın mesleki ve teknik Anadolu liselerine, Anadolu İmam Hatip Liselerine veya çok programlı Anadolu Liseleri bünyesindeki programlara yapılacak.

  17 EKİM'E KADAR SÜRECEK

  Nakiller, başvuranlar arasından puan üstünlüğü çerçevesinde okulların kontenjanlarını da dikkate alınarak dengeli bir şekilde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre 17 Ekim'e kadar gerçekleştirilecek. Bu çerçevede yapılacak nakil ve geçişler, 2014-2015 eğitim öğretim yılıyla sınırlı olacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir