Euro
9.0385
0.3%
Dolar
7.48
0.29%
Altın
442.07
0.97%
Borsa
1.557
2.12%
Bitcoin
271.872
1.28%
-3ºC
İstanbul
Açık -3 C
  TMSF'den bankalarda para unutanlara uyarı

  TMSF'den bankalarda para unutanlara uyarı

  TMSF, banka hesaplarında para unutanlara uyarıda bulundu. Banka hesabında parası olup 10 yıl boyunca hesapta hareket yapmayanların, mevduatları zaman aşımına uğrayacak.
  • Haber Merkezi
  • 18.02.2019 - 20:49

  qweqwe

  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bankada hesabı olanlara ilişkin açıklamada bulundu.

  Buna göreTMSF, Bankacılık Kanunu gereğince, bankalar nezdinde tutulan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklara ilişkin olarak hesapta hareket olmaması halinde 10 yıl içinde zaman aşımı uygulanacağını duyurdu.

  HAREKETSİZ PARALAR DEVREDİLECEK

  TMSF'nin açıklamasında, paranın hareketsiz olarak hesapta 10 yıl bulunması durumunda, bakiyenin zaman aşımına uğrayarak mevduatların hazineye devrinin gerçekleştirileceği bildirildi.

  TMSF'nin açıklamasında, hesapların durumunun kontrolünün internet ortamından da sağlanabileceği belirtildi.

  TMSF'NİN AÇIKLAMASI

  "Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir.

  Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayınlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak da TMSF ile Kuruluş Birliklerinin internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği https://www.tbb.org.tr/tr , Türkiye Katılım Bankaları Birliği https://www.tkbb.org.tr ) mayıs ayının sonuna kadar yayınlanmaktadır.

  Bu kapsamda, 2008 yılından itibaren hareket görmeyen hesaplara ait listeler https://www.tmsf.org.tr ana sayfasında bulunan “Zaman aşımı Sorgusu” bölümünden, Kuruluş Birlikleri ve bankaların internet sitelerinden mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilir."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir