Petrol
114.1
-0.04%
Euro
16.32
0.46%
Dolar
15.58
0.22%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
476.967
-3.28%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C

  Demokrasi şehitlerinin yakınlarına ödenecek maaş belirlendi

  FETÖ'nün darbe girişimine karşı mücadele sırasında şehit düşenlerin yakınları ile gazi olanlara, vazife malullüğü aylığı bağlanacak.
  • AA
  • 29.07.2016 - 18:08
  Demokrasi şehitlerinin yakınlarına ödenecek maaş belirlendi

  Demokrasi şehitlerinin yakınlarına ödenecek maaş belirlendi #1

  Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) internet sitesinde yer alan duyuruda, 15 Temmuz'da FETÖ'nün darbe girişiminde darbecilerle mücadele ettiği sırada şehit düşenlerin yakınları ya da gazi olanlara belli haklar tanındığı bildirildi.

  EN DÜŞÜK MAAŞ 3203 LİRA OLACAK

  Buna göre, hayatını kaybeden veya malul hale gelen sivil vatandaşların, kendilerine veya hak sahiplerine SGK tarafından aylık bağlanacak. Aylık işlemlerinde, ilgililerin mevcut öğrenim durumları esas alınacak ancak terör eylemlerine maruz kalan erbaş ve erler gibi yüksek derece ve kademe üzerinden hesaplama yapılacak. Bu çerçevede, bağlanacak en düşük aylık tutarı 3 bin 203 lira olacak.

  HAYATINI KAYBEDENLERİN YAKINLARINA NAKDİ TAZMİNAT

  Hayatını kaybeden veya aylık almaktayken vefat edenlerin hak sahiplerine, şehit veya gazi için ödenecek vazife malullüğü aylığı, herhangi kesinti olmaksızın tam olarak verilecek. Vefat edenlerin kanuni mirasçılarına 88 bin 596 lira, bakıma muhtaç malullere 177 bin 192 lira, diğer malullere ise malullük derecelerine göre 66 bin 447 ila 22 bin 149 lira arasında, yaralananlara da 17 bin 719 lirayı geçmemek üzere yaralanma derecelerine göre, tespit edilen tutarda nakdi tazminat ödenecek.

  MEMURLARA EMEKLİ İKRAMİYELERİ ÖDENECEK

  Kamu personeli (memur) olanlardan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında bulunanlardan, hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere en yüksek devlet memuru aylığı, diğer malullere ise kendi görev aylıkları esas alınarak 30 yıl hizmet yapmış gibi SGK tarafından emekli ikramiyeleri ödenecek.

  SİVİLLERE DE TAZMİNAT ÖDENECEK

  Diğer sivillerden hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere 150 bin 613 lira, diğer malullere ise 101 bin 885 lira tutarında ek tazminat, nakdi tazminat ödemesini yapan kurumlarca verilecek.

  HAYATINI KAYBEDENLERİN YAKINLARI KAMUDA İSTİHDAM EDİLECEK

  Hayatını kaybedenlerin eş veya çocuklarından birisi ile anne, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam 2 kişi kamuda istihdam edilecek. Malullerin ise kendileri veya eş ve çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kendisi veya kardeşlerinden birisi olmak üzere 1 kişi kamuda işe yerleştirilecek.

  HER TÜRLÜ İYİLEŞTİRİCİ ARAÇ VE GEREÇLER KARŞILANACAK

  Aylık bağlananların ilaç, ortez/protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri ile yardımcı üreme yöntemi ve tedavilerinde katılım payı ve ilave ücret alınmayacak. Aylık bağlanan malullerin sağlık kurulu raporuyla ihtiyaç duydukları her türlü ortez/protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri, herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin SGK tarafından karşılanacak.

  Yaralananların tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar sağlanacak sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmayacak. Ayrıca tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar geçen sürede verilen sağlık hizmetleri ve diğer haklardan aylık bağlanmış olanlar gibi yararlandırılacak.

  94 BİN LİRA TUTARINDA FAİZSİZ KONUT KREDİSİ VERİLECEK

  Başkasının yardım ve desteği bulunmadan yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olan gazilere, asgari ücretin net tutarının iki katı kadar (bugün itibarıyla 2 bin 354,92) aylık bakım ücreti ödenecek. Şehit düşenlerin yakınları ile gazi olanlara, 2016 itibarıyla 94 bin lira tutarında faizsiz konut kredisinden yararlanabilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir