Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Erzurum’da bej ve mavi mermer rezervi bulundu

  Erzurum’un Pasinler ilçesinde, 20 milyon metreküp bej mermer ve doğada nadir olarak görülen 5 milyon metreküp mavi mermer rezervi tespit edildi.
  • İHA
  • 14.10.2020 - 09:56
  Erzurum’da bej ve mavi mermer rezervi bulundu

  Erzurum’da yaşayan Tarih Araştırmacısı Oğuzhan Türk, Pasinler'de tarihsel bölgeleri araştırırken gezdiği dağlık alanda maden rezervi keşfetti.

  Dağlık alanın mermer yatağı olduğunu anlayan Türk, bir firmaya haber verdi.

  Firmanın yaptığı araştırmalar sonucu mermer yatağında, 20 milyon metreküp bej mermer ve 5 milyon metreküp mavi mermer rezervi olduğu ortaya çıktı.

  "TESADÜFEN REZERV BULDUK"

  Tarih Araştırmacısı Oğuzhan Türk, “Erzurum’un Pasinler ilçesinde yapmış olduğumuz mermer araştırmalarında yüksek kalitede mermer yatakları tespit ettik. Yaklaşık 20 gündür burada sondaj çalışmaları yapıyoruz. Çalışmalar esnasında çok güzel sonuçlar aldık. Şu an bulunduğumuz sahada yaklaşık 100 hektarlık arazi içerisinde yaptığımız sondaj çalışmalarında 20 milyon metreküp bej mermer ve tesadüfen 5 milyon metreküpe yakında mavi mermer rezervi bulduk. Erzurum ve Pasinler'e hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

  Erzurum’da bej ve mavi mermer rezervi bulundu ViDEO

  Erzurum’da bej ve mavi mermer rezervi bulundu #1

  Yaptıkları çalışmanın ise Erzurum’da bir ilk olacağını söyleyen Türk, “Bu mermerler daha çok iç mekanlarda, zemin kaplamalarda ve yüzeylerde kullanılan ayrıca dünyanın her tarafında kullanılan mermerlerdir. Yatırım amaçlı ve geniş kapsamlı olması açısından Erzurum’da yaptığımız çalışma bir ilk olacak. Burdur, Afyon ve Marmara bölgesinde mermer ocakları var. Dünyadaki mermer ihtiyacının yüzde 50’si Türkiye’den karşılanıyor. Bölgemizde yapmış olduğumuz çalışmalar bu açıdan ilk olacak.” diye konuştu.

  Erzurum’da bej ve mavi mermer rezervi bulundu #2

  "MAVİ MERMER DÜNYADA SADECE ERZURUM'DA BULUNDU"

  Dünyada en nadir bulunan mermerlerden biri olan mavi mermeri kendi mermer sahalarında bulduklarını da kaydeden Oğuzhan Türk, “Mavi mermer dünyada en nadir olan mermer türlerinden biridir. Dünyada ilk olarak Erzurum’un Narman ilçesinde bulundu. Mavi mermeri ikinci olarak Pasinler'de kendi mermer sahamızda biz bulduk. 5 milyon metreküp mavi mermer rezervi tespit etmiş durumdayız. Dünyada ilk olarak Narman’da bulunan mavi mermer ikinci olarak yine Erzurum’da bulundu. Ayrıca Erzurum il sınırları içerisinde yapmış olduğumuz araştırmalarda 30 civarında farklı renkte ve tonda mermer tespitlerimiz var. Şu anda bizim mermer sahamızdan ayrı Emperador ve Vişne mermer türü olan bir saha keşfettik. Onların fizibilite çalışmalarını da yapıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

  Erzurum’da bej ve mavi mermer rezervi bulundu #3

  20 MİLYON LİRALIK YATIRIM

  Erzurum’un Pasinler ilçesine 20 milyon liralık yatırım yapacaklarını belirten firmanın Genel Müdürü Adem Efe, “Bu saha içerisinde Oğuzhan hocamızın sayesinde mermer rezervleri bulduk. 15 günlük sondaj çalışmalarımız sonucunda sahanın fizibilite raporlarını hazırladıktan sonra yaklaşık 20 milyon metreküp bej mermer bulduk. Bunun yanında 5 milyon metreküplükte mavi mermer rezervi tespit ettik. Önümüzdeki süreçlerde yatırımlarımızı yapacağız. Erzurum’un Pasinler ilçesine 20 milyon liralık yatırım yapacağız. İlk etapta 70’e yakın personel istihdamı yapacağız. Hem ilimiz hem de ilçemiz için bu yatırımların hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

  Erzurum’da bej ve mavi mermer rezervi bulundu #4

  "40-50 YIL BURADA MERMER ÇIKARMA İŞLEMİ YAPACAĞIZ"

  Mavi mermerin dünyada sadece Erzurum’da çıkarıldığını ifade eden Adem Efe, “Çıkan mermerlerin yapılan araştırmalar sonucunda birinci kalite mermer ve sağlam yapı olduğu ortaya çıktı. Mavi mermer dünyada sadece Erzurum’da çıkartılıyor. Sadece Narman’daki farklı bir saha çalışmasında çıkartılıyordu. İkinci olarak kendi sahamızda da ortaya çıktı umarım Erzurum için güzel sonuçlar ortaya çıkar. Seneye kadar şantiye kurulumumuzu aktifleştirmeyi düşünüyoruz. Hemen ardından fabrika kurulumumuzu yapacağız. Ortaya çıkan rezerve baktığımızda 40-50 yıl burada mermer çıkarma işlemi yapacağız. Diğer sahalarımızı aktifleştirdiğimiz zaman 70 kişilik personel sayımız 200-300’e kadar çıkacak.” şeklinde konuştu.

  Erzurum’da bej ve mavi mermer rezervi bulundu #5

  Erzurum’da bej ve mavi mermer rezervi bulundu #6

  Erzurum’da bej ve mavi mermer rezervi bulundu #7

  Erzurum'da ikinci altın rezervi bulundu

  Erzurum’da bej ve mavi mermer rezervi bulundu #8

  Görüş Bildir