Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.050
2.55%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Fransa'da benzin krizi uzun kuyruklar oluşturdu

  Fransız hükümetinin yeni çalışma yasa tasarısı nedeniyle yapılan eylemler nedeniyle ülke çapında bin 500 benzinlikte yakıt kalmadı.
  • Ajanslar
  • 23.05.2016 - 15:00
  Fransa'da benzin krizi uzun kuyruklar oluşturdu

  fransa

  Fransa'da, hükümetin parlamentodan geçirmeye çalıştığı yeni çalışma yasa tasarısına tepkiler büyüyor.

  6 PETROL RAFİNERİSİNDE YOL KAPATMA EYLEMİ

  Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT tarafından yapılan açıklamada, ülke çapında bulunan 8 petrol rafinerisinden 6'sında yol kapatma eylemi düzenlendiği duyuruldu.

  ÜLKEDE 1500 BENZİN İSTASYONU YAKITSIZ KALDI

  Hafta sonundan itibaren kademeli olarak başlayan yol kapatma eylemleriyle göstericiler, rafinerilerden ve depolardan akaryakıt istasyonlarına nakil yapılmasını engelliyor. Hafta sonu boyunca devam eden eylemde ülkede bin 500 benzin istasyonu tamamen yakıtsız kaldı.

  KUYRUKLAR OLUŞTU

  Özellikle ülkenin Bretagne, Nord-Pas-de Calais, Normandiya ve güney kesimlerinde devam eden blokaj dolayısıyla sürücüler benzinliklerin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

  Fransa da benzin krizi uzun kuyruklar oluşturdu #2

  BAZI İSTASYONLAR HER ARAÇ BAŞINA 20 LİTRE BENZİN VERİYOR

  Bazı benzin istasyonları ise her araç başına sadece 20 litre benzin verirken, sendikalar grevin ilerleyen günlerde daha da artacağını bildirdi.

  BAŞBAKAN İSE VAZGEÇMEYECEKLERİNİ AÇIKLADI

  İsrail gezisinde bulunan Fransa Başbakanı Manuel Valls ise greve rağmen herhangi bir stok sıkıntısı olmadığı, tasarıdan asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

  PARLAMENTODAN GEÇİRİLMEYE ÇALIŞILAN TASARIYLA ÇALIŞMA SÜRESİ ARTACAK

  Ülkede yoğun protestolara hedef olan yeni çalışma yasa tasarısının yasalaşması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

  MAAŞLARI DÜŞÜRME YETKİSİ SAĞLANABİLECEK

  Yeni tasarı ayrıca, işverenlere çalışanlarının mesai süresini artırma ve maaşlarını düşürme yetkisi veriyor. Mecliste kabul edilen tasarının yasalaşması için senatoda da onaylanması gerekiyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir