Petrol
100.96
0.27%
Euro
17.6509
0.59%
Dolar
17.2788
0.37%
Altın
968.11
0.56%
Borsa
2411
0.12%
Bitcoin
352.241
1.64%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Hamsinin fiyatı tezgaha gelene kadar 3'e katlanıyor

  Avlanma yasağının bitmesinin ardından tezgahlarda yerini alan hamsi, avlandığı bölgeye uzak olan yerlerde daha pahalıya satıldı.
  • DHA
  • 20.02.2021 - 09:05
  Hamsinin fiyatı tezgaha gelene kadar 3'e katlanıyor

  Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nce, Karadeniz'in büyük bir bölümünde avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğu olan 9 santimin altında ve et verimlerinin de düşük olduğu tespit edilmesi üzerine yasaklanan hamsi avı, getirilen ek tedbirlerle 1 ay aranın ardından yeniden başladı. Hamsi, avlandığı bölgeden nakledildiği illere olan uzaklığa göre tezgahlarda 3 katını bulan fiyatlarla satılması dikkat çekti.

  TEZGAHTA FİYAT ARTTI

  Son günlerde Karadeniz'deki fırtına nedeniyle sınırlı avlanabilen hamsinin kilosu Rize'de 20, Trabzon'da 25, Samsun'da 30, İstanbul'da ise 40 ila 50 TL'ye satılıyor.

  Hamsinin fiyatı tezgaha gelene kadar 3 e katlanıyor #1

  "MALİYETİ 5-10 LİRA"

  'Pala Mustafa' teknesinin kaptanı Mustafa Kuru, 15 TL'ye satılan hamsinin kendilerine maliyetinin 5 TL olduğunu belirterek, "Günlük 1 tonu aşkın mazot harcıyoruz, 25- 30 personel çalıştırıyoruz, bunun maliyeti var. Bu teknenin bana aylık maliyeti 500 bin lira. Benim bu maliyeti denizden çıkarmam lazım. Çıkaramazsam 2'nci ay denize açılamam. Bu 500 bin liralık masrafı 5- 10 liraya mal ettiğimiz hamsiden çıkaracağız." dedi.

  Hamsinin fiyatı tezgaha gelene kadar 3 e katlanıyor #2

  "FİYATI MİKTAR BELİRLER"

  Balık toptancısı Adem Duman da, "Balıklar tutulur bize gönderilir, bizde satarız. Yüzde 10 komisyonumuzu alırız. Fiyatı, balığın çokluğu ya da azlığı belirler. Az olduğu zamanlarda bazen balığın fiyatını belirlemek için müzayede yaparız. Belirli bir fiyat bulunur ve satışı yapılır." şeklinde konuştu.

  Hamsinin fiyatı tezgaha gelene kadar 3 e katlanıyor #3

  Balık toptancısı Sami Öz ise, "Kasalanan balıklar ülkenin dört bir yanına sevk edilir. Toptancılar balığın satışını yaptıktan sonra perakende satış için tezgahlara gider. Satıcı gelir toptan haline, tezgahında satmak istediği balığı seçer. Tezgahına koyar. Biz komisyonla satışımızı yaparız. Teknenin tuttuğu balığı satar, yüzde on komisyon alırız. 50 lira ise 5 lirasını alır 45 lirasını tekneye veririz." dedi.

  "HALKA 1'İNCİ ELDEN GELMİYOR"

  Tezgahta balık satan Cemal Yavuzer, "Balık fiyatlarını azlığı ya da çokluğu belirliyor, çok olduğunda fiyatlar ucuz, az olduğunda ise pahalı oluyor. Komisyoncular vasıtasıyla olduğu için balık halka 1'inci elden gelmiyor. Bu da fiyatlara yansıyor. Bugün denizde hamsi bol olduysa mesela 5 liraya mal edilen hamsi tezgahta 7,5- 10 lira olabilir. Denizden çıkıp tezgaha gelene kadar balığın fiyatı mesafeye göre artar. Dükkanı maliyetleri işçi maliyetleri de fiyatı artırıyor." diye konuştu.

  Hamsinin fiyatı tezgaha gelene kadar 3 e katlanıyor #4

  "AZ OLURSA PAHALI OLUR"

  Balık satıcısı Terim Köroğlu, "Fiyatlar ülkede balığa rağbet olmasından dolayı yüksek. Kayık, balığı tutuyor, komisyoncuya veriyor, komisyoncunun nakliye maliyeti, bizim burada kira, çalışan ücretleri eklenerek fiyatlar ortaya çıkıyor. Balık çok olduğunda ucuz, az olduğunda ise pahalı olarak satılır." ifadelerini kullandı.

  Hamsinin fiyatı tezgaha gelene kadar 3 e katlanıyor #5

  "FİYATLAR YÜKSEK"

  Balık alan Fatma Salfur ise, "Balık yemeye özen gösteriyoruz ama fiyatlar çok yüksek. Balık olmadığı için fiyatlar çok yüksek oluyor." dedi.

  Hamsinin fiyatı tezgaha gelene kadar 3 e katlanıyor #6

  Hamsinin fiyatı tezgaha gelene kadar 3 e katlanıyor #7

  Hamsinin fiyatı tezgaha gelene kadar 3 e katlanıyor #8


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir