Dolar
7.6828
0.2675%
Euro
8.9805
0.0211%
Altın
1878.82
-1.1251%
Borsa
1096.16
0%
G. Altın
464.553
-0.8185%
Bitcoin
80199.47
-1.3981%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C
  Keçiören Metrosu resmen açılıyor

  Keçiören Metrosu resmen açılıyor

  Başbakan Yıldırım yapımı uzun sürdüğü için mizah konusu olan metronun açılışında "Gençler yeni slogan bulun, metro bitiyor" dedi.
  • 31.08.2016 - 09:27

  Keçiören Metrosu resmen açılıyor #1

  Binali Yıldırım'ın talimatı üzerine çalışmalarına hız verilen Keçiören Metrosu'nda sona yaklaşıldı. Başbakan Yıldırım, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile Keçiören arasında 9,2 kilometre uzunluğunda olan ve 9 istasyonu bulunan Keçiören Metrosu'nda bugün test sürüşü gerçekleştirecek ve incelemelerde bulunacak.

  "AŞKIMIZ KEÇİÖREN METROSU GİBİ OLSUN HİÇ BİTMESİN"

  Binali Yıldırım Keçiören Metrosu açılışında açıklama yaptı, konuşmasında inşaatının uzun sürmesine göndermede bulunularak, gençler arasında "Aşkımız Keçiören Metrosu gibi olsun, hiç bitmesin" ifadeleriyle mizah konusu olan metroya ilişkin şu ifadeleri kullandı;

  GENÇLER BAŞKA BİR SLOGAN BULSUNLAR

  "Geçenlerde bu istasyonlardan birini incelemeye geldiğimizde gazetede bir haber gördüm sevgilim aşkımız hiç bitmesin sürsün, Keçiören metrosu gibi olsun.. Şimdi bu gençler başka bir slogan bulsunlar Keçiören Metrosu artık bitiyor."

  Başbakan Yıldırım: Gençler yeni slogan bulun metro bitiyor İZLE

  Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları;

  "BU YIL SONUNDA BİTECEK"

  "Bu metro inşaatı yıllar önce başladı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Bey metro inşaatlarına başladı. Bir belediye için büyük işler. Bir miktar yaptı. Sonra üzerimize yıktı. O zaman bakandım. Ne yaptık, önce Kızılay-Çayyolu, Sincan-Batıkent'i, şimdi de Keçiören-AKM'yi sene sonu yapalım. Keçiören Metrosu bu yıl sonunda bitecek. Yıldırım sözü.

  YENİ METRO HATTI MÜJDESİ

  Geçenlerde bu istasyonlardan birisini incelemeye geldiğimizde gazetede bri haber gördüm. 'Sevgilim, aşkımız hiç bitmesin, sürsün Keçiören Metrosu gibi olsun' diyor. Şimdi bu gençler üzülmesinler başka bir slogan bulsunlar. Keçiören Metrosu artık bitiyor, ama onların aşkları bitmesin, sevgileri devam etsin. Bittiği gibi şimdi burada da bitmiyor. Buradan 27 km Çubuk'a kadar da uzatıyoruz. AKM'den Kızılay Meydanı'na kadar 3,5 km daha ilave yapıyoruz. Başkanın kısa günün ticareti, onu da bugün kopardı. Bütün bu Keçiören bittiği zaman Ankara'da raylı sistem 64 kilometreye ulaşmış olacak.

  "AVRUPALILAR CİYAK CİYAK BAĞIRIYOR"

  Bizim gurur tablomuz karşımızda şehitlerimizin emaneti. Onları şehit eden hainlere hesap sormak boynumuzun borcudur. Türkiye, çok büyük bir ülke. Türkiye'nin konumu dünyanın merkezidir. Onun için herkesin gözü Türkiye'de. Bölgedeki mazlum, ezilmiş, hakları elinden alınmış milletlerin umudu da Türkiye'dir. İşte bir yandan Suriye'de devam eden bu savaş ve 500 bin masum insan hiç uğruna hayatını kaybetti. 3 milyondan fazla masum, günahsız, kadın, çocuk, genç, ihtiyar memleketimize geldi, onları misafir ettik. Bize yakışan da budur. Bu asil millete yakışan da budur. Avrupalılar ciyak ciyak bağırıyorlar. Bizim tarihimizde, geçmişimizde insanlık var, insanı yücelt ki devlet yücelsin anlayışı var.

  "TOPUNUZ BİRLİKTE GELSİN..."

  15 Temmuz'da FETÖ hain örgütünün dersini verdiniz. Ama bu terör örgütleri aynen, aynı akılın emrindeler. Kim gelirse gelsin, topunuz birlikte gelsin, karşınızda dimdik duran 79 milyon vatan evladı var. Bu millet sahip çıktıkça hiçbir şer odağı, hiçbir terör örgütü bu ülkede, bu topraklarda barınamayacaktır.

  "YATIRIMLARIMIZ SÜRÜYOR"

  Bununla da kalmıyoruz, 1 ay içerisinde, terör örgütleriyle, FETÖ'cülerle, ülkemizi rahatsız eden DAİŞ, PYD/YPG bilimum şer odaklarıyla amansız mücadele verirken, aynı zamanda milletimizin özlem çektiği hizmetleri birer birer tamamlanmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Türkiye, dünyada yaprak kımıldamazken, küresel kriz devam ederken, Osman Gazi Köprüsü'nü açtık. Yetmedi, daha geçen gün 26 Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü de milletimizin hizmetine sunduk.

  Ankara hızlı trenin merkezi oluyor. Yeni Ankara Garı da tamamlanacak. Türkiye nüfusunun yüzde 55'ini oluşturan 15 büyükşehrimizi Ankara'yla bağlıyoruz.

  Keçiören Metrosu'nun başlangıcında Gazino istasyonu var, gel başkan bunun adını Şehitler İstasyonu yapalım."

  2004'TE YAPIMINI BELEDİYE BAŞLATMIŞTI

  Yapımına Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından 2004'te başlanan Keçiören Metrosu, 7 Mayıs 2011'de ODTÜ Metro İstasyonu'nda gerçekleştirilen törenle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına devredilmişti.

  1,5 SAATLİK YOLCULUK 16 DAKİKAYA DÜŞECEK

  AKM ile Keçiören arasındaki Keçiören Metrosu hattının, araçlar dahil toplam yatırım bedelinin 1 milyar lira olduğu belirtiliyor. Toplam uzunluğu 9,2 kilometre olan hat hizmete girip tam kapasite çalıştığında Keçiören'den Ankara'nın merkezine günde yaklaşık 800 bin, saatte ise 50 bin yolcunun seyahat etmesi bekleniyor. Metronun, trafikte yaklaşık 1,5 saat süren yolculuğu da 16 dakikaya indireceği ifade ediliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir