Dolar
8.3456
0.6913%
Euro
9.671
-0.1022%
Altın
1879.06
0.599%
Borsa
1112.37
-1.2972%
G. Altın
504.287
1.3878%
Bitcoin
113901.14
1.1374%
11ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 11 C
  KOSGEB'den stratejik ürüne 5 milyon liralık destek

  KOSGEB'den stratejik ürüne 5 milyon liralık destek

  KOSGEB yurt dışından ithal edilen ürünleri Türkiye’de yerli ve milli imkânlarla üreteceklere 5 milyon liraya kadar destek verme kararı aldı.
  • Ajanslar
  • 30.11.2017 - 11:24

  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), yurt dışından ithal edilen ürünleri Türkiye’de yerli ve milli imkanlarla üreteceklere 5 milyon liraya kadar destek verecek.

  Programın tanıtım toplantısında açıklamada bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, destek oranlarının yüzde 70’inin geri ödemesiz, yüzde 30’unun geri ödemeli olarak uygulanacağını açıkladı.

  Toplantıda, Bakan Özlü'nün yanı sıra Müsteşar Yardımcısı ve KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt da bir konuşma yaptı. Uzkurt konuşmasında şu noktalara dikkat çekti:

  KOSGEB BAŞKANI, YERLİ ÜRETİME DİKKAT ÇEKTİ

  "Sloganımız 'teknoloji odaklı yerli ve milli üretim' olacak. Firmalarımıza diyoruz ki bugüne kadar yurt dışından getirdiğiniz ürünleriyurt içinde üretebilecek, üretim potansiyeline ve teknoloji kabiliyetine sahip KOBİ'lerimizi sizler tespit edin, ön anlaşmalarınızı yapın, bizler de KOSGEB olarak bu iş birliğiniz kapsamında KOBİ'lerimizi destekleyelim. Bu desteklerle bir taraftan ülkemizin yerli ve milli teknoloji şirketlerini büyütürken, diğer taraftan da stratejik ve öncelikli teknoloji alanlarında dışa bağımlılığımızı, babayiğit KOBİ'lerimizle azaltacağımıza inanıyoruz. Cari açığı azaltmak, Türkiye’nin ekonomik performansına katkı sağlayacak önemli hedeflerden biridir. Cari işlemler dengesi incelendiğinde ise karşımıza ithalat sorunu çıkmaktadır. Kullanılan girdilerin yurtiçindeki üretici firmalardan tedarik edilerek karşılanması, yaratılan katma değerin ülke içinde kalmasını sağlayacağı gibi, işletmelerimizin rekabet güçlerinin artırılmasına da katkıda bulunacak."

  KOSGEB den stratejik ürüne 5 milyon liralık destek #1

  KOSGEB'DEN YÜZDE 70 ÖDEMESİZ, YÜZDE 30 ÖDEMELİ DESTEK PAKETİ

  Cari açığı azaltmaya katkıda bulunacak ürünler KOSGEB başkanlığı tarafından belirlenerek, bu ürünlerin üretilmesi ve ticarileşmesini sağlayabilecek işletmeler bu destekten faydalanabilecek. Sağlanacak destekler, makine-teçhizat, yazılım giderleri, personel gideri, bilgi transferi, Test-analiz, kalibrasyon ve referans numune desteği ve Hizmet alımı destekleri şeklinde olacak. Destek oranları % 70 geri ödemesiz, % 30 geri ödemeli oranı uygulanarak destek kapsamında alınacak makine teçhizatın yerli üretim olması önemli olup, yatırımın gerçekleşmesi için alınacak makine-teçhizat ve yazılım giderleri yerli malı belgesi kapsamında alınması durumunda geri ödemesiz destek oranına % 15 ilave edilecek. İşletmeler desteklenmesi ön görülen tutarın %25’i kadar erken ödeme alabilecekler. Destek kapsamında istenen teminat mektubu giderleri de %100 oranında desteklenecek.

  KOSGEB'den stratejik ürüne 5 milyon liralık destek VİDEO

  ÜST LİMİT 5 MİLYON LİRA

  Program kapsamında proje başvuruları dönemsel olarak alınacak. Proje süresi en çok 36 ay olup, kurul kararı ile 6 aya kadar ek süre verilebilecek. Program kapsamında verilecek desteklerin toplam üst limiti 5.000.000 TL olarak belirlendi. Başkanlık; kalkınma planları, hükümet programları ve yıllık programlarda belirlenen hedefler ile stratejik dokümanlardaki öncelikler doğrultusunda; bölgesel, sektörel ve ölçeksel kriterler ile teknoloji düzeyi ve özel hedef gruplarını dikkate alarak iki katını geçmemek üzere destek üst limitini artırabilecek.

  KOSGEB den stratejik ürüne 5 milyon liralık destek #2

  İTHALAT SORUNU ÇÖZÜLECEK

  Girdilerin yurt dışından tedarik edilerek üretim yapılması durumunda ise elde edilecek katma değer yurtdışına çıkacak. Bu durum, dış ticaret ve dolayısıyla cari işlemler dengesine olumsuz yansıyacağı gibi, üretici firmaların rekabet gücünü zayıflatacaktır. Bu bağlamda ülkemizin 2023 vizyonunda yer alan “dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak” hedefine ulaşmak için ithalat sorununun çözülmesi önemli bir yer tutuyor.

  KOSGEB den stratejik ürüne 5 milyon liralık destek #3

  CARİ AÇIĞA 'YERLİ VE MİLLİ' ÖNLEMLER

  Stratejik Ürün Destek Programının amacı işletmelerin teknolojik üretim yeteneklerini geliştirerek ithalatı yüksek olan stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve üretimde daha yüksek oranda yerli girdi kullanımı ile cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacak yatırımların desteklenmesidir. Bu kapsamda yerlileşme konusundaki otomotiv, savunma, havacılık, enerji, telekomünikasyon gibi kilit sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerin desteklenmesi planlanıyor. Destekler sayesinde KOBİ’lerin teknolojik üretim yeteneklerinin geliştirilmesi ve teknolojinin tabana yayılması kolaylaşacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir