Petrol
108.92
-0.16%
Euro
17.3851
-2.48%
Dolar
16.4575
-2.53%
Altın
960.11
-3.23%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
354.445
-2.38%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  Kuzey Irak'ın ilk havayolu şirketi

  Kuzey Irak'ın ilk havayolu şirketi

  Kuzey Irak'ın ilk milli havayolu şirketini Atlasjet kurdu.
  • 27.07.2013 - 12:46

  Kuzey Irak ın ilk havayolu şirketi #1

  Barzani ailesiyle ortak kurulan Erbil merkezli Zagrosjet, eylülde sefere başlayacak. Suriye sınırındaki Kürtlerin özerklik girişimleri bir gerginliğe sebep olsa da Türkiye'nin bölgedeki ticaret hacmi oldukça geniş görülüyor.

  Petrole dayalı ekonomisi hızla büyüyen Kuzey Irak, milli havayolu şirketini Türkler'le kuruyor. Kuzey Irak yönetimi, Türk şirket Atlasjet ile uçuşa hazırlanıyor. Eylül ayında ilk seferine başlayacak olan havayolu şirketinin ismi ise Zagrosjet olacak. Yüzde 50-50 ortaklıkla kurulan Zagrosjet'in Barzani Ailesi'yle ortak kurulduğunu söyleyen Atlasjet İcra Kurulu Başkanı Sami Alan, "Erbil merkezli bir havayolu şirketi şu ana kadar yoktu. Hızla büyüyen bu bölgeyi dünyaya açacağız" dedi.

  ORTA ASYA'YA AÇILIYOR

  Yatırımı Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani'nin yeğeni Mustafa Barzani ile birlikte yaptıklarını kaydeden Alan, "Bölgeden Türkiye uçuşlarının yanı sıra Avrupa, Asya ve Avrupa'ya yönelik uçuşlar gerçekleştireceğiz. Amacımız ilk planda yılsonuna kadar 7-8 noktaya uçuş başlatmak. Ardından bu sayıyı artıracağız" diye konuştu. Atlasjet'in yurtdışı açılımı Irak'la sınırlı değil. Firma Orta Asya'nın yıldızı parlayan ülkelerinden Kazakistan ve Kırgızistan'da da iki şirket kurdu. Kırgızistan'da Kyrgyz Airlines adıyla yerel ortaklarla kurulan şirket, 9 Eylül'de ilk seferine başlayacak. Sami Alan, "Bişkek'ten Moskova, İstanbul, Ulan Batur, Pekin, Urumçi ve Oş kentlerine sefer gerçekleştireceğiz" dedi. Kazakistan'da ise Atlasjet'in ortağı ülkenin yerel turizm devi Gülnar Turizm. Jet One adıyla kurulan havayolu şirketi 8 Kasım'da Dubai, Mısır, Tayland, Çin ve Sri Lanka'ya sefer düzenleyecek.

  İKİ YILDA İKİ KAT BÜYÜME HEDEFİ

  İki yılda iki kat büyüme hedeflediklerini dile getiren Sami Alan, "3 hava yolu şirketinin ardından hedefimiz Suudi Arabistan, Rusya ve Güney Sudan. Suudi yönetimiyle ilk adımı attık. Rusya ise en cazip pazar. Eğer burada şirket kurabilirsek Türk Hava Yolları kadar büyük bir firmayı ortaya çıkarabiliriz" diye konuştu. Atlasjet'in 11'i iç hat olmak üzere toplam 20 farklı kente uçuş gerçekleştirdiğini dile getiren Sami Alan, özellikle iç pazarda yaşanan rekabetin kendilerini büyümeye zorladığını anlatıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir