Euro
10.2758
0.06%
Dolar
8.5056
0.04%
Altın
499.37
0.01%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
429.259
5.99%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C
  TÜPRAŞ'tan akaryakıt şirketlerine rest

  TÜPRAŞ'tan akaryakıt şirketlerine rest

  Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, “Akaryakıt şirketleri bizi pahalı buluyorsa, tüm ihtiyaçlarını yurt dışından getirebilirler" dedi.
  • 26.01.2015 - 13:15

  TÜPRAŞ tan akaryakıt şirketlerine rest #1

  Son aylarda düşen petrol fiyatıyla doğru orantılı olarak iç piyasada bir ayarlama yapılması halinde benzinin litresinde daha büyük indirimler yapılabilir. Fakat bunun için akaryakıt fiyatlarında etkisi olan kurumların ortak bir paydada buluşarak harekete geçmesi gerekiyor. Akaryakıt satan şirketler ise TÜPRAŞ'ı suçlayarak hedef alıyor. TÜPRAŞ'tan konuya ilişkin sert açıklamalar geldi.

  Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, TÜPRAŞ'ı dünyanın en gelişmiş rafinerilerinden biri haline getirdiklerini ifade ederek, yeni bir rafineri yapılmasını desteklediklerini söyledi.

  "BEĞENMİYORSANIZ YURT DIŞINDAN ALIN"

  TÜPRAŞ'ın dünyada ve yakın coğrafyadaki diğer rafinerilerle rekabet ettiğini vurgulayan Erol Memioğlu, şöyle konuştu:

  "Türkiye'de liberal bir petrol yasası var. Biz, rafinerimizi dünyanın en gelişmiş rafinerilerinden biri yaptık ve yeni rafineriler yapılmasını her zaman destekledik. Türkiye'deki bir akaryakıt dağıtım şirketi için TÜPRAŞ'ın Yunanistan, İspanya veya Karadeniz'deki herhangi bir rafineriden farkı yok. Akaryakıt şirketleri bizi pahalı buluyorsa, tüm ihtiyaçlarını yurt dışından getirebilirler. Türk enerji piyasasında liberalleşmeyi sonuna kadar destekliyoruz. Ancak liberal piyasanın iyi denetlenmesi ve tüketicinin de korunması lazım."

  "TEKEL OLARAK ALGILANIYORUZ"

  Memioğlu, TÜPRAŞ'ın Türkiye'deki tek petrol rafineri şirketi olması nedeniyle tekel olarak algılandığına işaret ederek, ülkedeki akaryakıt piyasasında Shell, BP gibi uluslararası petrol şirketlerinin de yer aldığını hatırlattı.

  "KENDİ RAFİNERİNİZDEN İTHAL EDEBİLİRSİNİZ"

  Türkiye'de akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren uluslararası petrol şirketlerinin dünyanın değişik yerlerinde birçok rafineriye sahip olduğuna dikkati çeken Memioğlu, bunların istedikleri kadar akaryakıtı kendi rafinerilerinden ithal edebileceklerini belirtti.

  Liberal olan Türkiye pazarında TÜPRAŞ'ın tercih edilmesi için fiyatlarının uygun olması gerektiğini ifade eden Memioğlu, "TÜPRAŞ'ın fiyatlarının cazip olması lazım ki bu şirketler bizden alsın. Bu açıdan Türkiye'ye yeni bir rafineri yapılırsa, en azından bu yanlış tekel algısı ortadan kalkmış olur" dedi.

  Erol Memioğlu, TÜPRAŞ'ın denetim süreçlerine ilişkin ise Türkiye'de toplam vergilerin yüzde 10'unun Koç topluluğu tarafından sağlandığına dikkati çekti.

  Koç Holding ve birçok şirketlerinin halka açık olduğunu ve yasaların belirttiği şekilde çalışmalarını yürüttüklerini belirten Memioğlu, "Yasalar çerçevesinde her kurumun denetlenmesi ve denetime açık olması çok doğal" ifadesini kullandı.

  PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ

  Rafineri sektöründe petrol fiyatları ile ürün fiyatları arasındaki oranın zaman zaman doğrusal olmadığını anlatan Memioğlu, mevsimsellik ve talep miktarının ürün fiyatlarında daha etkili olduğunu dile getirdi.

  Memioğlu, petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye'deki cari açığa ve enflasyona olumlu etkileri olacağını ifade ederek, Türkiye'de rafine ürün fiyatlarının ise petrol fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra, petrolün Türkiye için ithal bir ürün olması sebebiyle kurlardaki değişim ile değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

  Tüm dünyada çevresel kaygılardan ötürü birçok normun değiştiğini anlatan Memioğlu, TÜPRAŞ'ın Avrupa normlarını takip ettiğini ve bu alanda yatırım yaptıklarını ifade etti.

  “NÜKLEER SANTRAL YAPMAK DOĞRU”

  Memioğlu, Türkiye'nin nükleer politikasını doğru bulduğunu belirterek, "Türkiye gibi bu kadar enerjide dışa bağımlı olan bir ülkenin kaynaklarını çeşitlendirmesi, stratejik ve ekonomik olarak son derece önem arz ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

  Doğru teknoloji kullanarak işletilmesi ve denetlenmesi halinde, nükleer enerjinin çevreye zararı olmadığını ifade eden Memioğlu, çevrecilerin de Türkiye'ye nükleer santral yapılmasını desteklemeleri gerektiğini söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir