Euro
10.8174
-0.31%
Dolar
9.2934
-0.4%
Altın
529.36
-0.08%
Borsa
1.43
0.86%
Bitcoin
598.481
4.75%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C
  Türkiye’nin 3. büyük köprüsü tamamlandı İZLE

  Türkiye’nin 3. büyük köprüsü tamamlandı İZLE

  Türkiye’nin üçüncü büyük köprüsü olan Nissibi Köprüsü 33 aylık bir çalışma sonunda tamamlandı.
  • 05.01.2015 - 10:09

  Türkiye’nin 3. büyük köprüsü tamamlandı İZLE #1

  Adıyaman'da Atatürk Barajı üzerine kurulan, Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır’ı birbirine bağlayacak Nissibi Köprüsü’nde iki hafta önce son segmentin yerleştirilmesinin ardından köprü yaya trafiğine açıldı.

  TÜRKİYE'NİN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK KÖPRÜSÜ

  Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden sonra Türkiye’nin 3. büyük köprüsü olan Nissibi Köprüsü devasa görüntüsüyle görenleri büyülüyor. Projenin tamamı Türk mühendis ve mimarlara ait olan Nissibi Köprüsü’nün tamamlanması bölgede yeni bir heyecana neden oldu.

  Türkiye’nin 3. büyük köprüsü tamamlandı İZLE

  23 YIL MAĞDURİYET YAŞANMIŞTI

  1992 yılında Atatürk Barajında su tutulmasıyla birlikte Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır’ı birbirine bağlayan yol ve köprü sular altında kalmış, bölgede ulaşım ilkel feribotlarla sağlanmaya başlamıştı. ‘Çıkmaz sokak’ olan Adıyaman halkı 23 yıl boyunca ekonomik, kültürel ve sosyal mağduriyet yaşadı.Türkiye’nin 3. büyük köprüsü tamamlandı İZLE #2

  RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN TALİMATIYLA BAŞLADI

  Atatürk Barajının suyunun tutulmasından 20 yıl sonra dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat sonrasında, eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından 26 Şubat 2012’de temeli atıldı. Bitlis, Siirt, Şırnak, Batman, Mardin, Van ve Diyarbakır illerinin Adıyaman üzerinden batı illerine olan ulaşımı sağlanacak. Köprü ile birlikte ‘çıkmaz sokak’ olan Adıyaman’ın yolu açılacak. Diyarbakır’dan Kahta ilçesine mesafe 110 kilometre kısalacak.

  Türkiye’nin 3. büyük köprüsü tamamlandı İZLE #3

  BÖLGEYE EKONOMİK KATKI SAĞLAYACAK

  Türkiye’nin 3. büyük köprüsünün Siverek-Kahta arasına yapılıyor olmasının devletin bölgeye verdiği önemi gösterdiğini vurgulayan bölge halkı, ‘çözüm süreci’ ile birlikte bölgede yaşanan olumlu gelişmelerin ekonomik katkı sağlayacağına vurgu yapıyor.

  80 MİLYON TL'YE MAL OLDU

  80 milyon TL’ye mal olan Nissibi Köprüsü’nün orta açıklığı 400 metre, toplam uzunluğu 610 metreden oluşuyor. Gergin Eğik Kablo Askılı Köprü 96 metre yüksekliğinde pilonları, 24 buçuk metre genişliğe sahip. Köprünün, aydınlatma ve asfaltlama gibi işlemlerinin iki ay süreceği ve iki ay sonra araç trafiğine açılacağı öğrenilirken, köprünün açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapması bekleniyor.

  Nissibi Köprüsü yapım süreci -GALERİ

  Türkiye’nin 3. büyük köprüsü tamamlandı İZLE #4

  BÖLGENİN GELİŞMESİNE ÖN AYAK OLACAK

  Bölgede yaşayan vatandaşlar, bu büyüklükte bir köprüyü sadece İstanbul’da gördüklerini ve Adıyaman’da böyle bir köprü yapılmasının kendilerini gururlandırdığını ifade ederek, köprünün bölgenin gelişimine ön ayak olacağını aktardı.

  Ulaşım noktasında saatlerce feribot bekleyen vatandaşlar, gece gündüz beklemeden yolculuk yapabilecek olmanın sevincini yaşadıklarını dile getirdiler.

  Türkiye’nin 3. büyük köprüsü Nissibi İZLE

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir