Euro
10.3542
-0.76%
Dolar
8.8437
-0.25%
Altın
497.78
-0.25%
Borsa
1.385
0.05%
Bitcoin
383.730
-0.63%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Üreticiler fırsatçılardan dert yandı

  Üreticiler fırsatçılardan dert yandı

  Antalya'da yaşanan şiddetli fırtına ve hortum nedeniyle seraları zarar gören çiftçiler, durumu bahane eden fırsatçıların fiyatları artırdığına dikkati çekti.
  • AA
  • 29.01.2019 - 23:05

  Geçen hafta yaşanan şiddetli fırtına ve hortum nedeniyle Kumluca, Finike, Kemer ve Serik ilçelerindeki bazı seralarda maddi zarar oluştu.

  Hasar tespit çalışmalarının ardından seralardaki enkazı kaldırmaya başlayan üreticiler, bir taraftan da yeni hasat döneminin hazırlıklarını sürdürüyor. Özellikle kredilerin taksitlendirilmesi konusunda devletten destek bekleyen üreticiler, zararlarının en kısa zamanda tazmin edilmesini bekliyor.

  Üreticiler fırsatçılardan dert yandı #1

  YAKLAŞIK 2 BİN DEKARLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ

  Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, AA muhabirine, ilçe genelinde 50 bin dekarın üzerinde üretim yaptıklarını, fırtına ve hortum nedeniyle yaklaşık 2 bin dekarlık alanda zarar oluştuğunu söyledi.

  Yaşanan durumu bazılarının fırsata çevirdiğini belirten Kökce, "Kumluca'dan hortum geçti diye fiyatlarda yüzde 200'lere, 300'lere varan yükseliş var. Ben bunu yapanlara 'vatan haini' diyorum. Kesinlikle ve kesinlikle Kumluca'da son 10 günden beri fiyatlarımız sabit. Yaşanan bu olaya bağlı olarak bizim fiyatlarımız artmadı. Fiyatlar aynı seviyede duruyor ama fırsatçılar, karaborsacılar, insanlık dışı hareketlerle hem tüketiciyi hem de üreticiyi zor durumda bırakıyor." dedi.

  Üreticiler fırsatçılardan dert yandı VİDEO

  Üreticiler fırsatçılardan dert yandı #2

  FIRSATÇILAR ÜRETİCİ İLE TÜKETİCİYİ KARŞI KARŞIYA GETİRİYOR

  Üreticiyle tüketicinin birbirini tamamladığını ifade eden Kökce, aradaki fırsatçıların üreticiyle tüketiciyi karşı karşıya getirdiğini kaydetti.
  Televizyondaki fiyat artışı haberlerinin üreticiyi çok kızdırdığını dile getiren Kökce, "Haberlere baktığımızda fiyatların yüzde 300'lere varan oranda zamlı olduğunu görüyoruz. Bu da biz üreticileri kızdırıyor. Yazık günah, üretici de tüketici de zor durumda." değerlendirmesini yaptı.
  Kökce, kredilerin taksitlendirilmesi konusunda devletten yardım istediklerini kaydetti.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir