Euro
10.1207
0.03%
Dolar
8.6268
0%
Altın
492.36
0.02%
Borsa
1.386
-0.45%
Bitcoin
357.514
-6.18%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Yabancılar akıllı ve eşyalı ev istiyor

  Türkiye’de yabancılara konut satışı, uçuşların yeniden açıldığı ağustos ayından itibaren geçen yıla göre her ay artarak devam ediyor.
  • DHA
  • 09.12.2020 - 11:16
  • Güncelleme : 09.12.2020 - 12:31
  Yabancılar akıllı ve eşyalı ev istiyor

  Yabancıların en çok konut satın aldığı iller sıralamasında ikinci olan Antalya'da, sırasıyla Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Avrupa ülkeleri ile İran vatandaşları konut alıyor.

  Yabancılar artık akıllı sistem içeren evlere ilgi duyuyor, Antalya'da yabancılar daha çok 2 artı 1 ve 1 artı 1, eşyalı ve akıllı ev sistemleri bulunan konutları tercih ediyor.

  MART-TEMMUZ AYLARI ARASINDA ULUSLARARASI UÇUŞLAR DURUNCA SEKTÖR DE GERİLEMİŞTİ

  Birçok ülke vatandaşı, yatırım, uzun süreli yaşam veya yaz aylarında tatil amaçlı Türkiye'de konut satın alıyor. Bu yıl pandemi nedeniyle mart-temmuz ayları arasında uluslararası uçuşların durdurulması nedeniyle satışların düştüğü sektörde, uçuşların kademeli olarak yeniden açılmasıyla ağustos ayı itibarıyla konut satışları artışa geçti.

  EKİMDE YABANCILARA KONUT SATIŞINDA YÜZDE 23 ARTIŞ

  TÜİK verilerine göre, ekim ayı sonu itibarıyla Türkiye'de yabancılar toplam 31 bin 797 konut satın aldı. Toplam satış pandemi nedeniyle yüzde 13 geriledi. Ekim ayında ise 5 bin 331 konut satıldı. Geçen yılın ekim ayına göre yüzde 23,1 artış gerçekleşti. Türkiye'den en çok konutu, Irak, İran, Rusya, Afganistan, Kazakistan, Kuveyt, İngiltere, Almanya, Ürdün, Azerbaycan vatandaşları aldı.

  EN ÇOK SATIŞ OLAN İLLER

  Yabancıların en çok konut aldığı iller arasında ilk sırayı 14 bin 424 ile İstanbul aldı. İkinci sırada 6 bin 53 konutla Antalya gelirken, diğer iller Ankara; 2 bin 176, Bursa; 1068, Yalova; 1008, Mersin; 994, İzmir; 731, Samsun; 698, Sakarya; 678, Muğla; 613 olarak sıralandı. Ekim ayında Bursa haricindeki bu dokuz ilin tamamında geçen yıla göre yabancılara konut satışı artış gösterdi.

  Yabancılar akıllı ve eşyalı ev istiyor #1

  TATİLE GELEN KONUT ALIYOR

  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yurtdışı Yatırımlar Konseyi Üyesi Selman Özgün, Türkiye'de yabancıların en çok konut tercih ettiği illerin başında Antalya'nın geldiğini belirterek, özellikle Ruslar, Almanlar, İngilizler, İranlılar şeklinde taleplerin sıralandığını anlattı. Özgün, Antalya'ya yurtdışından tatile gelen misafirlerin geri dönmek istemediğini, bazılarının sürekli, bazılarının da yılın belirli dönemi Antalya'da yaşamak istemesi nedeniyle konut satın aldığını dile getirdi.

  AĞUSTOSTAN İTİBAREN ARTTI

  Uçuşların yasak olduğu pandemi sürecinde yabancılara konut satış sayısının geçen yıla göre düşüş yaşadığını, uçuşların açılmasıyla satışların ciddi düzeyde arttığını aktaran Özgün, ağustos, eylül ve ekim aylarında Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya'da da yabancıya konut satışının geçen seneye göre artış gösterdiğini dile getirdi.

  "SADECE BAVULLARINI ALIP GELİYORLAR"

  Yeşilin ve ev içerisinde vakit geçirilebilecek alanların daha fazla olduğu projeler üretildiğini belirten Özgün, “Yabancılar çok büyük alanlar istemiyor, 2 artı 1, 1 artı 1 eşyalı daireler talep ediyor. Isıtma, soğutması daha kolay, sabit gideri az, güvenlikli, eşyalı, uğraşmayacağı, zaman harcamayacağı, bu vaktini de tatile ayırabileceği konutları tercih ediyorlar. Yabancı müşterilerimiz sadece bavulunu alıp geliyor." dedi.

  BÜTÜN SİSTEM CEP TELEFONUNDA

  Akıllı ev sisteminde cep telefonu veya bilgisayarından evdeki bütün elektronik cihazlar, ışıklar ve panjurların kontrol edilebildiğini kaydeden Özgün, “Yabancılar için bunun güzel tarafı ülke dışındayken evlerinin güvenliğini kontrol edebiliyor, haftanın belli günleri havalandırabiliyor, belli zamanlarda hırsızlık olaylarına karşı ışıkları açıp kapatabiliyor veya ülkesinden Antalya havalimanına indi, eve gelmeden istenilen sıcaklığa ayarlayabiliyor. Fiyatlar, konut ve bölgesine göre değişmekle birlikte 40 bin eurodan başlıyor ve büyüklük ve özelliklerine göre artıyor." dedi.

  "ANTALYA DÜNYACA BİLİNİYOR"

  Antalya'dan konut satın alan İranlı Adel-Atefeh Alekasir çifti, Antalya'nın dünyada bilinen bir şehir olduğunu, tatile geldikten sonra şehrin güzelliği, kültürel çeşitliliği, havası, yemekleri ve insanların nezaketine hayran kaldıkları için daire almaya karar verdiklerini söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir