Euro
9.9988
0.76%
Dolar
8.4232
0.9%
Altın
490.7
0.82%
Borsa
1.406
0.45%
Bitcoin
325.178
-1.94%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C

  Zeybekci Fitch'i eleştirdi: Değerlendirme objektif değil

  Ekonomi Bakanı Zeybekci, Twitter'dan "Seçim sabahında siyasi risk uyarısı yapan kurumu objektif olarak almamız mümkün değil" diye yazdı.
  • 12.08.2014 - 10:27
  Zeybekci Fitch'i eleştirdi: Değerlendirme objektif değil

  Zeybekci Fitch i eleştirdi: Değerlendirme objektif değil #1

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'de siyasi riskin yüksek olduğunu belirten Fitch'i Twitter'dan eleştirdi. Zeybekci, cumhurbaşkanlığı seçiminin ertesi sabahında siyasi risk uyarısı yapan kredi derecelendirme kurumu Fitch'in değerlendirmelerinin objektif kabul edilemeyeceğini söyledi.

  NEGATİF YORUM YAPILMIŞTI

  Fitch dün yaptığı açıklamada, Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından siyasi riskin hâlâ yüksek olduğunu ve bunun kredi notu için kırılganlık olmayı sürdüreceğini söyleyerek, bu kırılganlığın hükümetin etkinliğini ve politikaların öngörülebilirliğini azaltırsa kredi notunda negatif bir adım atılmasına yol açabileceğine dikkat çekmişti.

  ''OBJEKTİF DEĞERLENDİRME DEĞİL''

  Zeybekci Twitter'da, "Tarihimizin en önemli, demokratik, net seçiminin sabahında siyasi risk uyarısı yapan kurumu objektif değerlendirme olarak almamız mümkün değil" diye yazdı.

  Zeybekci, Fitch ve benzerleri kurumların 2008'deki kriz başta olmak üzere hiçbir ekonomik gelişmeyi öngöremediğini belirterek, temerrüde düşen Yunanistan'ın notunu hemen bu gelişme arifesinde artırdığına dikkat çekti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir