Dolar
6.8093
-0.0102%
Euro
7.577
0.1109%
Altın
1739.82
0.0091%
Borsa
107266.19
0%
G. Altın
380.929
-0.0007%
Bitcoin
68724.85
4.9749%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Antalya'daki riskli yapılar hızla dönüştürülmeli

  Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ömer Avşar, Antalya'da yaşanacak şiddetli bir depreme çoğu binanın dayanamayacağını belirtti.
  • 07.10.2015 - 17:21

  Antalya'daki riskli yapılar hızla dönüştürülmeli

  antalya

  Akdeniz Körfezi’nde yaşanan deprem aktivitelerinin yıkıcı boyutta olmamasının Antalya için büyük şans olduğunu dile getiren Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ömer Avşar, yaşanacak şiddetli bir depreme çoğu binanın dayanamayacağını da belirtti. Akdeniz Körfezi’ndeki deprem aktivitesinin, bölgeye özgü normal fayların oluşturduğu bir hareketlilik olduğunu bildiren Jeoloji Mühendisleri Odası Ömer Avşar 2’nci derece deprem kuşağında olan bölgede sık sık deprem yaşanmasının normal olduğunu ifade etti.

  ANTALYA’YA BÜYÜK HAKSIZLIK

  Küçük sallantıların tehlikeli olmadığını bunun yerin bir hareketi olduğunu ifade eden Avşar, “Antalya’da çok fazla eski yapı var. Riskli bir bölgede yaşıyoruz. Hala kullanılan çok fazla eski binamızın olması ve hala bazı deprem planlarının yapılmamış olması Antalya’ya büyük haksızlıktır. Kentsel dönüşüm bir an önce ranta göre değil, riskli yapıların hızla dönüştürülmesine yönelik yapılmalı” dedi.

  MUTLAKA ETKİSİ OLACAK

  Antalya’nın 2’nci deprem bölgesinde olduğunu hatırlatan Başkan Avşar, ‘Depremin ne zaman olacağı belli olmaz’ diyerek vatandaşların oluşabilecek zarara karşı temkinli olmaları gerektiğini belirtti. Avşar, “İki ciddi fay hattı üzerindeyiz. Biri Aksu, diğeri Fethiye’den uzanan fay. Ayrıca Akdeniz’in altında da olsa ciddi depremlerin olduğunu görüyoruz. Mutlaka bir etkisi oluyor yani depremlerin. Bu nedenle bir an önce deprem master planının ve kentsel dönüşüm planının hazırlanması gerekiyor” dedi.

  KONYAALTI LİMAN LARA TEHLİKELİ

  Antalya’nın yapı olarak da tehlikeli bir şehir olduğunu belirten Avşar, özellikle Konyaaltı, Lara ve Liman bölgelerinin tehlike arz ettiğini belirtti. Avşar, ”Konyaaltı’nın kil olması, Lara’nın kumsal bölgesindeki yapılaşmalar, Liman tarafındaki yapılaşmalar hep tehlike arz ediyor. Ayrıca Boğaçayı projesin de hiç onaylamıyoruz. Falezlerdeki kaya düşmeleri çatlaklar, kaymalar bütün bunlar Antalya’ya risk getiriyor ama hiçbir önlem alındığını görmüyoruz” diye konuştu.

  Görüş Bildir