Petrol
110.37
-1.06%
Euro
16.34
1.42%
Dolar
15.65
1.10%
Altın
918.85
-0.31%
Borsa
2407
-0.50%
Bitcoin
477.287
-0.99%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Arap yatırımcılar Karadeniz kıyılarını tercih ediyor

  Arap yatırımcılar Karadeniz kıyılarını tercih ediyor

  Arap yatırımcılar, Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında birçok projeyi hayata geçirmeyi planlıyor.
  • 30.07.2016 - 10:59

  Arap yatırımcılar Karadeniz kıyılarını tercih ediyor #1

  Türkiye’nin milli birlik ve beraberliğine kast eden 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Körfez iş dünyasından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek her geçen gün artıyor. Arap işadamlarının yatırım konusunda en çok Karadeniz kıyılarını tercih ediyor. Ağırlıklı turizm ve inşaat sektörüne gelen yatırıcılar dev projelere imza atmak istiyor.

  Darbe gecesi Türkiye’ye gelen Suudi grup Dorat Al Emaar Grup Genel Müdürü Riyadh S. Al Kharashi Trabzon’a 100 milyon Riyal bütçeli (80 milyon TL) bir yatırım planlaması yapıyor. Bir diğer yatırımcı ise Dubaili Armada Grup. Körfez’in en büyük gruplarından biri olan Armada, Karadeniz’de 1 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı hedefliyor.

  TRABZON’A DİSNEYLAND

  Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, 1 haftadır telefonlarının susmadığını belirterek “Karadeniz bölgesinde mevcut yatırımı devam eden gruplar yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bir de yeni yatırım yapmak isteyenler var. Bu kadar ilgili hiçbir dönemde görmedik. Telefonlara cevap vermekten başımız döndü” diye konuştu.

  Karadeniz’e inan yatırımcıların “Biz kar etmeye değil, Erdoğan’a desteğe geldik” dediğini özellikle vurgulayan Kaldırım “Suudi grup Dorat Al Emaar Trabzon’da teleferik ve Disneyland tarzında bir eğlence parkı yapmak istiyor. Projelerde eksik yok, yakın zamanda başlaması bekleniyor. Bu grubun Dubai’de de yatırımları var. Ayrıca Trabzon’da 6-7 apart oteli bulunuyor. Yap-İşlet-Devret modeli düşünüyorlar” ifadelerini kullandı.

  1 MİLYAR DOLAR YATIRIM

  Dubaili Armada Grup ise Türkiye’nin en büyük projelerinden birini Trabzon’a yapmayı planlıyor. Cumartesi gecesi Türkiye’ye gelen Armada Grup Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Raif Hakmi ise Trabzon’a dev bir marina yapmayı hedefliyor. Proje içinde ayrıca otel, fuar ve kongre alanı bulunacak. Oteli ise Sheraton işletecek.

  Yapılacak olan toplam projenin yatırımı ise 1 milyar doları geçiyor. Dubaili grubun Londra başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde turizm ve inşaat yatırımları bulunuyor. DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım “Armada Grup’un sahibi ile görüştüğümüzde yatırıma en kısa sürede başlamak istediğini belirtti. Cumhurbaşkanımıza karşı büyük bir sevgi duyuyorlar” diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir