Petrol
94.19
-0.24%
Euro
18.2063
0.10%
Dolar
18.578
-0.03%
Altın
1.022
-0.06%
Borsa
3554
0.00%
Bitcoin
373.860
-1.69%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C

  Avrupa’nın örnek akıllı şehri Eskişehir Tepebaşı’nda

  Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü Projesi, Avrupa Komisyonu Akıllı Şehirler ve İnovasyon Projesi’nden 5 milyon euro hibe alma hakkı kazandı ve Türkiye’de akıllı şehir yaratılması konusunda önemli bir adım atıldı.
  • 09.02.2015 - 16:18
  Avrupa’nın örnek akıllı şehri Eskişehir Tepebaşı’nda

  Avrupa’nın örnek akıllı şehri Eskişehir Tepebaşı’nda #1

  Avrupa’nın örnek akıllı şehri Eskişehir Tepebaşı’nda kuruluyor. Toplamda 60 ay sürecek olan Yaşam Köyü Projesi’nin 2019 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor. 24 milyon euroya yakın bir bütçeye sahip olan projede 21,5 milyon euroluk kaynak AB tarafından hibe olarak karşılanıyor.

  Ocak 2015 itibarıyla başlayan Yaşam Köyü Projesi, Eskişehir Tepebaşı’nda ulaşım, iletişim ve bilişim teknolojileri alanında yapılacak iyileştirmelerle sürdürülebilirliği sağlamayı hedefliyor. Proje kapsamında teknolojinin yardımıyla kaynak ve enerji verimliliği artırılırken, Tepebaşı’nın sera gazı emisyon oranlarının ciddi oranda azaltılması amaçlanıyor.

  24 MİLYON EURO'LUK BÜTÇE

  Avrupa Birliği’nin araştırma ve yenilik programı Horizon 2020 (H2020) kapsamında hayata geçirilen Avrupa Komisyonu Akıllı Şehirler ve İnovasyon Projesi’nde Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, İspanya Valladolid ve Birleşik Krallık Nottingham belediyeleri ile birlikte yol gösterici nitelikte 3 yerel yönetim arasında yer alıyor.

  Toplamda 60 ay sürecek olan Yaşam Köyü Projesi’nin 2019 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor. 24 milyon euroya yakın bir bütçeye sahip olan projede 21,5 milyon euroluk kaynak AB tarafından hibe olarak karşılanacak.Proje kapsamında 17-19 Şubat tarihleri arasında İspanya’nın Valladolid şehrinde tüm paydaşlarının katılacağı bir toplantı gerçekleştirilecek.

  PORTAL İLE KATKIDA BULUNULACAK

  Projenin bilişim & iletişim teknolojileri, akıllı kart, biyometri ve güvenlik çözümleri üreticisi bir şirket tarafından gerçekleştiriliyor.

  Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Burak Sondal, “Şirket olarak akıllı şehir başlığı altında, güvenlik ve gerçek zamanlı interaktif ve adaptif teknolojileri göz önünde bulundurarak çözümler üretiyoruz. Bu kapsamda Avrupa Birliği’nin ‘REMOURBAN under SCC1 call in Horizon 2020’ projesinin Türkiye’de ana yüklenicileri arasındayız. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin başarısına Akıllı Şehir İzleme Portali’mizle katkıda bulunacağız” yorumlarını yapıyor.

  PROJE'NİN ESKİŞEHİR'E KATKISI

  1- “Akıllı Şehir İzleme Portalı” oluşturulacak. Binalarda tüketilen enerjinin ne amaçla kullanıldığı; ne kadarının yenilenebilir kaynaklardan sağlandığı izlenebilecek.

  2- Binaların enerji verimliliklerinin arttırılması için bina kabukları ve doğrama sistemleri yenilenecek.

  3- Kamusal hizmetlerde kullanılmak üzere 4 elektrikli otobüs, iç hizmetlerde kullanılmak üzere 7 hibrit devreye sokulacak.

  4- Yapılacak bina ve çevre aydınlatmaları LED armatürlerle değiştirilecek.

  5- Isıtma ve sıcak su ihtiyacı için solar güneş panelleri ve organik atık yakan kazanlar kurulacak.

  6- Akıllı bisikletler için 6,2 kilometrelik yol düzenlenecek, 50’si elektrikli 150 bisiklet halkın kullanımına sunulacak.

  7- Kentin farklı noktalarında enerjisini güneşten alan şarj istasyonları kurulacak.

  8- Doğalgaz yerine enerjisini güneşten alan su kaynaklı ısı pompası sistemleri kurulacak.

  9- Eskişehir halkının projeye doğrudan katılımı desteklenecek.


  Görüş Bildir