Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
480.983
-3.77%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C
  Çifte Minareli Medrese'den boruları kaldırın talimatı

  Çifte Minareli Medrese'den boruları kaldırın talimatı

  Anadolu'daki en önemli Selçuklu eserlerinden biri olan Çifte Minareli Medrese'ne döşenen borular tartışma konusu oldu.
  • DHA
  • 14.04.2016 - 11:38

  Erzurum’un simgesi olan Anadolu’daki en önemli Selçuklu eserlerinden Çifte Minareli Medrese’ne döşenen borular İl Koordinasyon Kurul Toplantısı’nda yeniden gündeme taşındı.

  Çifte Minareli Medrese den boruları kaldırın talimatı #1

  Vakıflar Bölge Müdür Vekili Sedat Ayyıldız, yapılanı uygun olarak nitelendirirken Vali Ahmet Altıparmak, “SİT kanununa uygun olabilir, ama göze uygun değil. Rengi mi değişecek, yoksa boru sayısı mı azaltılacak ? Ya da yan duvarlardan mı verilecek ? Olukların görünmemesi lazım” dedi.

  15 AYRI ÇELİK BORU DÖŞENDİ

  Çifte Minareli Medrese’nin restorasyonu sırasında yağmur sularının tarihi yapıya zarar vermemesi için duvarlara 15 ayrı çelik su tahliye borusu döşendi.

  Tartışmalara yol açan tarihi medresedeki boru konusu, İl Koordinasyon Kurulu’nda gündeme geldi. Vakıflar Bölge Müdür Vekili Sedat Ayyıldız’ın çalışmaları anlattığı sırada Vali Ahmet Altıparmak, çelik su borularıyla ilgili revize proje hazırlanıp hazırlanmadığını sordu. Bunun üzerine Ayyıldız, geçen hafta Erzurum’a gelen Genel Müdürlük'ten ilgili daire başkanlarının tarihi binadaki yapılan çalışmaları uygun bulduklarını belirtti.

  Çifte Minareli Medrese den boruları kaldırın talimatı #2

  Vali Altıparmak konuyla ilgili açıklama yaparak, “SİT Kanununa uygun ama göze uygun değil. Görsel olarak rahatsız ediyor. Onu nasıl değiştireceğimize bir karar verelim. Genel Müdürle görüştüm, revizyon projesi hazırlanacaktı. Rengi mi değişecek, yoksa boru sayısı mı azaltılacak ? Ya da yan duvarlardan mı verilecek ? Bunu görüşmemiz lazım. Olukların görünmemesi lazım” dedi.

  YENİ BİR İNCELEME YAPILACAK

  Toplantıda hazır bulunan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürü Lokman Kemaloğlu ise çelik boruların projenin 9′uncu revizesinde ısrarlı talepler üzerine onaylandığını açıkladı. Kurula teknik elemanların sunum yaptığını hatırlatan Kemaloğlu, “Onaylanan proje uygulamada dediğimiz doğrultuda yapılmadı. Kurulun önümüzdeki günlerde yapacağı toplantıda yeni bir inceleme yaptıracağız. Arka tarafından geçişi sağlayan merdivenlerin çevresindeki mekanlar, havalandırma, içerdeki avludaki kısımlarda sıkıntılar şifai olarak ifade edilmişti. Bu noktada revize edileceğini söylemişlerdi. Biz konuyu takip edeceğiz” dedi.

  Öte yandan Anadolu Selçuklu Sultanı 1′inci Alaeddin Keykubad’ın kızı Hüdavent Hatun tarafından 1253 yılında yaptırılan Çifte Minareli Medrese’nin 15 Ağustos 2011′de restorasyonu için 7 milyon lira harcama yapıldı. Önümüzdeki Mayıs ayına kadar yeniden turizme açılması beklenen ve müze olarak hizmet vermesi gündemde olan Çifte Minareli Medrese’ye boru döşenmesi, eleştirildi.


  Görüş Bildir