Petrol
92.11
-0.25%
Euro
18.2651
0.11%
Dolar
17.9585
0.25%
Altın
1.017
-0.42%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
424.019
-1.77%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C
  Darbe girişimi yabancı yatırımcıyı durdurmadı

  Darbe girişimi yabancı yatırımcıyı durdurmadı

  FETÖ’nün 15 Temmuz gecesi yaptığı darbe girişimi sonrası Körfez sermayesi Türkiye'ye koştu.
  • 18.09.2016 - 09:12

  Darbe girişimi yabancı yatırımcıyı durdurmadı #1

  Fettullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişimine rağmen Türkiye’de yatırımlar hız kesmiyor. Yaklaşık 1.5 ay içinde yerli-yabancı birçok şirket Türkiye’de milyarlarca dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Yurtdışından gelen yatırımların ağırlıklı kısmının Ortadoğu’dan olması dikkat çekti. Türkiye’de yatırımları bulunan Körfez sermayesinin en önde gelen fonlarından Abraj Capital, darbe girişimi sonrası Türkiye’de yatırım için 526 milyon dolar bütçe ayırdığını açıkladı.

  ENERJİ VE İNŞAAT’A İLGİ

  Açıklamanın hemen ardından Körfez sermayesinin bir diğer büyük fonu Wamda, Türkiye ve Pakistan’a toplamda 500 milyon dolarlık bir yatırım bütçesi ayırdığını duyurdu. Star'ın haberine göre; Wamda Capital’in Kurucusu ve CEO’su Fadi Ghandour, büyük çoğunluğu Türkiye’ye yönelik olacak fonun Türkiye’de teknoloji üzerine yatırım yapacağını vurguladı. Katarlı QT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdüllatif All Meer de, darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmelere rağmen projelere hız kesmeden devam edileceğini bildirdi. Al Meer yaptığı açıklamada, "gayrimenkul sektörüne 200 milyon dolarlık yatırımla girdik ve yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

  21 MİLYAR $ YATIRIM

  Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, Türkiye’ye yabancı ilgisinin darbe girişimi veya terör gibi durumları dinlemediğini belirterek, 2 dev grubun yakın zamanda Türkiye’de 21 milyar doları bulan yatırım açıklayacağını ifade etti. Koca “Görüşmelerimiz hızla sürüyor. Biri enerji diğeri turizm alanında olacak” dedi. Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden Rus Gazprom’da Türkiye’deki yatırımlarına hız vereceğini duyurdu. Gazprom CEO’su Aleksey Miller “Doğalgaz çevirim santrali yatırımlarıyla ilgileniyoruz. Özellikle batı bölgelerindeki doğalgaz sektörüyle ilgileniyoruz” dedi.

  DARBE GECESİ BİLE GELEN OLDU

  Körfez’den Türkiye’ye destek çığ gibi büyüyor. Darbe gecesi Türkiye’ye gelen Suudi grup Dorat Al Emaar Grup Genel Müdürü Riyadh S. Al Kharashi Trabzon’a 100 milyon Riyal bütçeli (80 milyon TL) bir yatırım planlıyor. Bir diğer yatırımcı ise Dubaili Armada Grup. Körfez’in en büyük gruplarından biri olan Armada, Karadeniz’de 1 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyor. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, 1 haftadır telefonlarının susmadığını belirterek “Karadeniz bölgesinde mevcut yatırımı devam eden gruplar yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bir de yeni yatırım yapmak isteyenler var. Bu kadar ilgili hiçbir dönemde görmedik. Telefonlara cevap vermekten başımız döndü” dedi.

  GALATAPORT BAŞLIYOR

  İstanbul’un çehresini değiştirecek olan Galataport projesinin finansmanı da darbe girişimi sonrası tamamlandı. Toplamda 4.5 milyar liralık yatırım planlanan proje için 1 milyar 20 milyon Euro finansman sağlandı. 6 Türk bankasının verdiği kredi, 15 Temmuz sonrası Türkiye’ye olan güvenin kanıtı oldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir