Petrol
94.24
-0.63%
Euro
18.2011
0.07%
Dolar
18.577
-0.04%
Altın
1.022
-0.07%
Borsa
3554
0.00%
Bitcoin
374.600
-1.90%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C
  Avrasya Tüneli havadan görüntülendi

  Avrasya Tüneli havadan görüntülendi

  İki yakayı birleştirecek 'Avrasya Tüneli'nin havadan görüntüleri yayınlandı.
  • Ajanslar
  • 24.09.2016 - 13:42

  Anadolu ve Avrupa yakalarını karayoluyla bir araya getircek 'Avrasya Tüneli' için geri sayım yapılıyor. Bölgede yapılan çalışmalar fotoğraflandı.

  Avrasya Tüneli havadan görüntülendi #1

  TABELALAR KONULDU

  Tünel inşaatının büyük ölçüde tamamlanmasının ardından bağlantı yollarına hız verilirken, pek çok noktaya "Avrasya Tüneli" tabelaları konuldu ve açılışa kadar üzerleri kapatıldı.

  Göztepe-Kazlıçeşme arasında hizmet verecek projenin toplam uzunluğu 14,5 kilometre olduğu belirtiliyor. Bu uzunluğun 5.4 kilometrelik bölümü İstanbul boğazının altından geçiyor. Tünel Richter ölçeğine göre 9 şiddetinde bir depreme dayanacak güçte inşa edildi.

  BOĞAZIN 106 METRE ALTINDAN GEÇİYOR

  Göztepe-Kazlıçeşme arasında hizmet verecek projenin toplam uzunluğu 14,5 iken bunun 5.4 kilometrelik bölümü deniz tabanı altında yapıldı. Proje otomobillerin ve minibüslerin geçeceği 2'şer şeritli ve iki katlı tünelden meydana geliyor. Köprünün deniz altındaki en derin bölümü deniz seviyesinden 106 metre olurken, bu noktada tünel deniz tabanın 55 metre altından ilerliyor.

  Avrasya Tüneli havadan görüntülendi #2

  SADECE ARAÇLARA PARA ALINACAK

  1 milyar 245 milyon 121 bin 188 ABD Dolarlık projeyi tamamlayacak firmalar tüneli 24 yıl 5 ay boyunca işletecek. Projenin İstanbul'da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar indireceği belirtiliyor.

  GEÇİŞ ÜCRETİ BELLİ OLDU

  Tünelden araç geçiş ücretleri açılış yılında tek yönde otomobiller için 4 Dolar+ KDV, Minibüsler için ise 6 dolar+ KDV olacak. Sadece araç geçiş ücreti alınacak olan Avrasya Tüneli'nde yolcular için ödeme yapılmayacak.

  Avrasya Tüneli havadan görüntülendi #3

  ALT VE ÜST GEÇİT ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

  Tünel inşaatının 22 Ağustos 2016 tarihinde tamamlanmasının ardından bağlantı yolları ve buralarda yapılacak araç ve yayalar için yapılan alt ve üst geçit çalışmaları devam ediyor.

  Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yolları genişletilerek kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri yapıldı.  Pek çok noktada çalışmalar sona ererken en büyük kavşaklardan biri olan Yenikapı kavşağında çalışmalar sürüyor.

  Avrasya Tüneli havadan görüntülendi #4

  AVRASYA TÜNELİNİNDE GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE

  Tünel'de operasyon merkezi 24 saat boyunca tünelin güvenli çalışması, trafiğin kesintiye uğramadan akması için çalışacak. Her 600 metrede bir konumlanan emniyet şeritleri, alt ve üst katlar arasında geçişi sağlayan ve tünel boyunca uzanan acil tahliye sistemi ile güvenli bekleme alanları, anlık bilgi akışı için genel anons sistemi bulunacak.


  Görüş Bildir