Euro
14.4125
-0.39%
Dolar
12.7573
-0.46%
Altın
733.18
-0.25%
Borsa
1.809
0%
Bitcoin
725.161
0.17%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Esenler'den 'Central Park'a rakip geliyor

  Esenler Belediyesi, "İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı Projesi"ni hayata geçirmek için çalışmalara başladı.
  • AA
  • 22.05.2015 - 15:33
  Esenler'den 'Central Park'a rakip geliyor

  Esenler den Central Park a rakip geliyor #1

  Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, ilçe sınırları içerisindeki Milli Savunma Bakanlığı'na tahsisli arazinin devrini aldıktan sonra çalışmaların hız kazandığını söyledi.

  8,7 MİLYON METREKARELİK ALANIN YÜZDE 18'LİK KISMI BİNA OLACAK

  "Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesini" gerçekleştireceklerini anlatan Göksu, bu alana 300 bin nüfuslu yeni bir şehir inşa edeceklerini belirtti. Göksu, buranın Türkiye'nin ilk planlı şehri olacağını da kaydetti. Projeye ilişkin uluslararası bir tasarım yarışması düzenleyeceklerini ifade eden Göksu, "8,7 milyon metrekarelik alanın sadece yüzde 18'lik kısmına bina yapılacak. Diğer kısımlar donatıya ayrılacak. Yeni yerleşim alanıyla ilçede yeşil donatı ve eğitim alanları 20'şer kat, sağlık alanları ise 30 kat artacak" diye konuştu.

  DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞEHİR PARKI İNŞA EDİLECEK

  İlçede imardan dolayı sorun yaşayan 40 bin ailenin sorununa öncelikli olarak odaklandıklarını anlatan Göksu, bunun yanı sıra deprem riskine karşı 90 bin konutun dönüşümünün yapılacağını vurguladı. Yıkılan binaların yerine şehir parkı yapılacağını ifade eden Göksu, 2,5 milyon metrekarelik alanın şehir parkına dönüştürüleceğini söyledi. Esenler Belediye Başkanı Göksu, "Park, kentsel dönüşüm kapsamında yapılmış dünyanın ilk şehir parkı olacak. Dünyada alan büyüklüğü bakımından Central Park, Hyde Park ve bizim parkımız konuşulacak" dedi.

  Parkın, insanların kentin ortasında aktif olarak hayat bulabildiği, spor, gezinti alanları, hayvanat bahçeleri ve müzenin yer aldığı bir yaşam alanı olacağını vurgulayan Göksu, "Hatta göletlerinde sandallarla gezintilerin yapılabileceği bir şehir parkı olacak" ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir