Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.290
-0.98%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C
  Hükümet HES ve güneş santrallerini yerlileştirecek

  Hükümet HES ve güneş santrallerini yerlileştirecek

  Türkiye'nin ilk Milli Rüzgar Enerji Santralı'nın kurulumunu tamamlayan hükümetin hedefinde HES ve güneş santralleri var.
  • 07.02.2016 - 08:46

  Hükümet HES ve güneş santrallerini yerlileştirecek #1

  Hükümet enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için gerekli olan birkaç projeyi hayata geçirmeyi planlıyor.

  Türkiye'nin ilk Milli Rüzgar Enerji Santrali'nin (MİLRES), kurulumu geçtiğimiz ay kurulumu gerçeklemişti. Bu projenin dışında gerçekleşmesi hedeflenen 3 proje daha bulunuyor. Bunlar arasında yerli HES, güneş santrallerının kurulumu ve termik santral teknolojilerinin yerlileştirilmesi gibi hedefler olduğu açıklandı.

  21,5 MİLYAR DOLARLIK HES PROJESİ

  Hidroelektrik Santral Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarım ve Üretimi Projesi (MİLHES) ile  birlikte 8,8 MW olan ünite gücünün 10 MW’a çıkması hedefleniyor. İlk yerli HES türbini ve jeneratörünün üretileceği projeyle, 21.5 milyar dolarlık hidroelektrik santral yatırımının önemli bir kısmının Türkiye'de kalması bekleniyor.

  İkinci proje ise 'Milli Güneş Enerji Santralları Projesi (MİLGES)' ile yüksek verimli güneş pili üretimi gerçekleşecek. İlk pilot uygulamanın Şanlıurfa'da yapılması planlanıyor.

  YERLİ KÖMÜR DAHA VERİMLİ

  Termik Santral Teknolojileri Geliştirilmesi ve Yerlileştirilmesi Projesi (MİLTES) ise hükümetin üçüncü projesi. Projeyle, yerli kömürlerin elektrik üretimi amaçlı değerlendirilmesi kapsamında, kömür rezervlerine uygun, yüksek verimli, düşük emisyonlu termik santral kazan tasarımı ve imalatı yapılacak.

  Proje, yerli kömür kaynaklarını enerjide aktif hale getirecek. Bununla birlikte termik santralların rehabilitasyonunda dışa bağımlılığın azaltılması hedefleniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir