Euro
15.2616
-0.07%
Dolar
13.4502
-0.16%
Altın
794.3910
0.10%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
497.313
2.69%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  İstanbul Tüneli için 6 firma yarışacak

  İstanbul Tüneli için 6 firma yarışacak

  Büyük İstanbul Tüneli Projesi kapsamında etüt, proje ve mühendislik hizmetleri için 6 firmanın mali teklifleri alınacak.
  • Haber Merkezi
  • 30.04.2016 - 14:08

  İstanbul Tüneli için 6 firma yarışacak #1

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nde ilk adım olarak geçen yıl yapılan etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesi kapsamında, 6 firma mali tekliflerin alınması için davet edildi. Söz konusu ihale için firmalar, 3 Mayıs'ta mali tekliflerini sunacak.

  1 YIL İÇİNDE MÜHENDİSLİK FAALİYETLERİ TAMAMLANACAK

  Proje bedeli 35 milyon lira olarak belirlenen ve bu yıl için 7 milyon 500 bin lira ödenek ayrılan etüt, proje ve mühendislik hizmetleri kapsamında, kara ve denizde derin sondaj çalışmaları yapılarak, zemin verileri belirlenecek.

  İhale sürecinin ardından, 1 yıl içinde mühendislik projelerinin tamamlanması planlanıyor.

  İstanbul Boğazı'nın altından geçecek 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünel, ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da araç geçişine uygun iki şeritli yol yapılacak.

  İstanbul Tüneli için 6 firma yarışacak #2

  İNCİRLİ'DEN SÖĞÜTLÜÇEŞME'YE RAHAT GEÇİŞ

  Tünelin büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projenin bir ayağı, Avrupa Yakası'nda E-5 İncirli'den başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek, Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa Yakası'nda TEM Otoyolu Hasdal Kavşağı'ndan başlayarak İstanbul Boğazı'ndan geçerek, Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak.

  HIZLI METROYLA 40 DAKİKADA ULAŞILACAK

  Tünel, 9 metro hattıyla, TEM Otoyolu, E-5 Karayolu ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından, 5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası'nda İncirli'den, Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak.

  Avrupa Yakası'nda Hasdal Kavşağı'ndan, Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na karayoluyla, yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor.  Görüş Bildir