Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4138
0.07%
Dolar
17.942
0.06%
Altın
1.038
-0.06%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.559
-0.35%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  İzmir'e teleferik müjdesi

  İzmir'e teleferik müjdesi

  İzmir'in Selçuklu ilçesinde bulunan Efes Antik Kanalı ve Selçuk Meryem Ana'ya yapılması planlanan teleferik projesi onaylandı.
  • 15.05.2016 - 12:50

  İzmir e teleferik müjdesi #1

  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, dün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret ederek katı atık bertaraf tesisinin önünü açtıklarını söyledi.

  Bakan Eroğlu, Kocaoğlu'nun kısa süre önce Ankara'da kendisini ziyaret ettiğini ve 3 talebinin olduğunu belirterek, "Ankara'da gerçekleştirdiğiniz ziyarette bizden Başkan'ın 3 talebi olmuştu. Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi, Ali Onbaşı Barajı ve Yiğitler Barajı konusunda bizden destek istemiştiniz. Bu 3 konuda da talepleriniz yerine getirildi. Ali Onbaşı Barajı ile ilgili adımlarımızı attık. Yiğitler Barajı'nın ihalesine 20 Mayıs'ta çıkılacak. İzmir'in en büyük problemlerinden biri katı atıkların bertarafıydı. Harmandalı kapasitesini aştı. Başkanımızın bizden talebi, tesisin yapılabilmesi için olumlu görüşün verilmesiydi. Yer sorunu çözüldü. Orman Bakanlığımıza ait alanı sizlere tahsis ettik. Böylelikle bu talepler yerine getirilmiş oldu. Umarım proje çalışmaları başlar." ifadelerini kullandı.

  TELEFERİK MÜJDESİ

  Bakan Veysel Eroğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak'a yaptığı ziyarette ise Efes Antik Kanalı ve Selçuk Meryem Ana'ya yapılması planlanan teleferik ile ilgili açıklık getirdi. Yeni Asır'ın haberine göre, Eroğlu, "Efes Antik Kanalı 6 bin 130 metre uzunluğunda olacak. Antik limana kadar yolu açacağız. Deniz ile bağlantısını yapacağız. Kanal genişliği de 30 metre olacak. 4 metre derinliğinde su olacak. Yıllardır beklenen bu Efes Antik Kanalı'nı tamamlayacağız. Selçuk ve İzmir turizmine katkı sağlayacak. Buradaki çamuru DSİ temizleyecek. Etraftaki mezarlıklara zarar vermeden gerekirse bunları içeriden özel bir sistemle temizleyeceğiz. Selçuk'ta teleferik yapım işletme ihalesini de yaptık."

  EGE'YE 25 MİLYARLIK YATIRIM

  Bakan Eroğlu "Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın talimatıyla İzmir'e Egegep Projesiyle 25 milyar liralık bir yatırım yapacağız. Projemiz 2019 yılı sonuna kadar sürecek. Bu kapsamda İzmir'e 50 tane baraj ve gölet yapıyoruz. İzmir'e Gördes Barajı ile su getirdik. Çeşme ve civarına su vermek için Karareis, Çandarlı ve Rahmanlar Barajı yapıyoruz. 83 dere ıslahı yapıyoruz. Yapması gerekenler yapmıyor. Bize müracaat ediliyor. Torbalı'da dere ıslahı sürüyor. 9 büyük köprü, 7 bal ormanı yapacağız. 78 mesire yeri yapıyoruz. Kemalpaşalılar muhteşem tabiat parkına kavuşacak. İzmirlileri seviyoruz. İzmir'in hizmetkarı olmaya devam edeceğiz" diyerek sözlerini sonlandırdı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir