Euro
10.3754
-0.07%
Dolar
8.5525
-0.06%
Altın
511.5
0.01%
Borsa
1.443
-0.8%
Bitcoin
343.472
1.47%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C
  Türkiye'den ulaştırma ve altyapı atağı

  Türkiye'den ulaştırma ve altyapı atağı

  "İkinci 100 Günlük Eylem Planı" kapsamında 35 yeni proje hayata geçirilmeye hazırlanıyor.
  • AA
  • 13.12.2018 - 16:10

  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, İkinci 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde, gelecek dönemde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca kara, hava ve demir yollarıyla haberleşme hizmetleri alanında stratejik projeler hayata geçirilecek. "İkinci 100 Günlük Eylem Planı" kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 35 projenin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

  TAMAMLANMA ORANI YÜZDE 15'E ÇIKARILACAK

  Havalimanları, raylı sistemler, otoyollar ve haberleşme hizmetleri gibi alanları kapsayan projeler planda öne çıkıyor. Buna göre, Kars-Harakani ve Antalya havalimanlarının pat sahalarında yapım ve onarım işleri tamamlanacak ve Tokat Yeni Havalimanı üstyapı tesisleriyle pat sahalarının tamamlanma oranı yüzde 10'dan yüzde 15'e çıkarılacak. Havalimanlarında uygulamaya alınacak Yabancı Madde Tespit Radarı Ar-Ge Projesi tamamlanarak, İstanbul Atatürk Havalimanı'na "Milli Hava Trafik Kontrolörü Eğitim Simülatörü"nün kurulumu gerçekleştirilecek.

  Türkiye den ulaştırma ve altyapı atağı #1

  KARA YOLLARINDA OTOYOL AĞI BÜYÜYECEK

  İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara otoyollarında 73 kilometre daha yol yapılarak, otoyol ağı 2 bin 815 kilometreye çıkarılacak. Taşıt işletme giderlerinde tasarruf sağlanması ve yol güvenliğinin artırılması kapsamında 145 kilometre ilave bitümlü sıcak karışım (BSK) kaplama yapılacak.

  Kara yollarında 10 bin 630 metre kısalma ve seyahat süresinde 45 dakika zaman tasarrufu sağlayacak 9 kilometrelik kara yolu tünelinin tamamlanmasıyla toplam tünel uzunluğu 475 kilometreye ulaşacak. 8 kilometre köprü ve viyadük plan döneminde tamamlanarak toplam köprü ve viyadük uzunluğu 582 kilometreye çıkarılacak.

  Türkiye den ulaştırma ve altyapı atağı #2

  RAYLI SİSTEMLERDE PROJELERE DEVAM

  Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı bu dönemde hizmete sunulacak. Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatları tamamlanarak işletmeye alınacak. Ankara-Sivas YHT hattında serimi tamamlanan tek hat uzunluğu 450 kilometreye çıkacak. Balıkesir-Bandırma hattında sinyalizasyon çalışması tamamlanarak, Bandırma-Manisa hattı elektrikli ve sinyalli, Samsun-Kalın hattı da sinyalli olarak işletmeye alınacak.

  Ulukışla-Yenice kesimindeki elektrifikasyon çalışmaları tamamlanarak, Boğazköprü- Ulukışla- Yenice- Adana hattı elektrikli olarak faaliyetine başlayacak. Demir yolu-kara yolu kesişmesinden kaynaklı trafik sıkışıklığının azaltılması, demir yolu trafik güvenliğinin artırılması amacıyla 9 ilde 10 hemzemin geçit, alt ve üst geçide dönüştürülecek. Tren Planlama, Projelendirme ve İzleme Sistemleri ve Merkezileştirilmiş YHT Trafik Yönetimi Sistemi uygulamaya konulacak.

  Türkiye den ulaştırma ve altyapı atağı #3

  İHALEYE ÇIKILACAK PROJELER OLACAK

  Toplam 246 kilometre uzunluğundaki Aydın-Denizli-Burdur Otoyolu ile Mersin (Çeşmeli)-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu'nun yap-işlet-devret yöntemiyle ihalesi yapılacak. Halkalı-Çerkezköy Hızlı Demir Yolu Projesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi-Yeni YHT Gar-Fetih Caddesi-Meram Belediyesi Hafif Raylı Sistem (HRS) Hattı, Ankara Esenboğa Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı Hattı, İzmir Halkapınar-Otogar Metrosu ve İstanbul Yenikapı-İncirli-Sefaköy Metrosu yapımı için ihale ilanına çıkılacak.

  Türkiye den ulaştırma ve altyapı atağı #4

  176 ARAÇ ALINACAK

  İstanbul'daki Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı Metrosu için 72 araç ve İstanbul Yeni Havalimanı raylı sistem bağlantıları için 176 metro aracı alımı için de ihale ilan edilecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir