Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
377.000
-0.79%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Uysal: İstanbul'da hafriyat kamyonları düzenli çalışacak

  İBB Başkanı Uysal “Jandarma, polis ve zabıta ekipleri ellerindeki tabletler sayesinde hafriyat kamyonlarını takip edebilecek. Bu sistemle kamyonlar daha düzenli çalışacak." diye konuştu.
  • Haber Merkezi
  • 17.08.2018 - 16:48
  • Güncelleme : 17.08.2018 - 17:01
  Uysal: İstanbul'da hafriyat kamyonları düzenli çalışacak

  İstanbul’da trafiğindeki hafriyat kamyonlarının anlık takip edilebilmesi için kolluk kuvvetlerine 100 adet tablet dağıtıldı.

  Uysal: İstanbul da hafriyat kamyonları düzenli çalışacak #1

  Tablet dağıtım töreninde konuşan Başkan Mevlüt Uysal, “Jandarma, polis ve zabıta ekipleri ellerindeki tabletler sayesinde hafriyat kamyonlarının ne zaman, nerede olduğunu, hız veya güzergah ihlali, kaçak döküm yapıp yapmadığını anlık takip edecek. Karekod ile araç ve şoför bilgilerini görebilecek. Bu sistemle artık İstanbul’da hafriyat kamyonları daha düzenli çalışacak.” dedi.

  Uysal: İstanbul'da hafriyat kamyonları tabletler ile takip edilecek ViDEO

  100 ADET TABLET

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen Araç Takip Sistemi’ne(ATS) kolluk kuvvetleri de dahil edildi. Hafriyat kamyonlarının canlı takibi, ihlallere anında müdahale edilmesi ve cezai işlem uygulanması için polis, jandarma ve zabıtaya 100 adet tablet dağıtıldı. İstanbul Valiliği’nde düzenlenen Hafriyat Araçları Takip Sistemi Tanıtım-Entegrasyon ve Tablet Dağıtım Töreni’ne İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu ve davetliler katıldı.

  Uysal: İstanbul da hafriyat kamyonları düzenli çalışacak #2

  BAŞKAN UYSAL: KURAL TANIMAYANLARA GEREKEN YAPILACAK

  Törende konuşan Başkan Uysal, “Hafriyat kamyonlarının hafriyatı aldığı noktadan döktüğü noktaya kadarki sürecini takip etmek için oluşturduğumuz ATS’yi geçtiğimiz yılın Nisan ayında uygulamaya geçirdik. Bugün de polis, jandarma ve zabıta personellerine tablet dağıtımı yaparak hem uygulama üzerinden hafriyat kamyonlarını anlık takip etmelerini hem de sahada müdahale etmelerini sağlıyoruz. 8 bin 480 araçta ATS var. ATS kurulmayan bin 50 kamyon kaldı. Bunlar trafiğe çıkmayan ya da kullanılmayan kamyonlar. Yani aktif çalışan, araçlarda ATS var. Bu işi kaçak yollarla yapmaya kalkışanlar olursa cezai işlem uygulanması için yakın takipte olacağız. Jandarma, emniyet ve zabıta ekipleri ellerindeki tablet sayesinde kendi bölgelerinden hafriyat kamyonlarının ne zaman, nerede olduğunu, hız veya güzergah ihlali, kaçak döküm yapıp yapmadığını anlık takip edecek. Taşıma Kabul Tutanaklarındaki karekodu tablet ile okuttuklarında araç bilgisinden şoför bilgisine, mükellef bilgilerinden izin belgelerine kadar hafriyat kamyonuyla ilgili tüm bilgileri görebilecek. Bu sistemle artık İstanbul’da hafriyat kamyonları daha düzenli çalışacak. Her şeye rağmen kural tanımayanlara karşı da kolluk kuvvetlerimiz gerekeni yapacak.” dedi.

  Uysal: İstanbul da hafriyat kamyonları düzenli çalışacak #3

  BAŞKAN UYSAL: TABLETLER AMERİKAN MALI DEĞİL

  İhtiyaç halinde tablet sayısının artırılabileceğini söyleyen Uysal, “Tabletler Amerikan malı değil. Lenova marka tabletler. Şuan 100 tanesinin dağıtımını yaptık ama ihtiyaç olduğunda bu sayıyı artırabiliriz. Biz bu sistemle İstanbulumuz adına bu işi kuralına göre yapan, alın teriyle bu işten helal para kazanmak isteyen, emek veren şoförlerimizi de koruyoruz. Çünkü hafriyat kamyonu şoförleri içerisinde az sayıda kural tanımazın oluşturduğu kötü imaj diğer şoförler üzerinde de kötü bir algıya sebep oluyor.” şeklinde konuştu.

  Uysal: İstanbul da hafriyat kamyonları düzenli çalışacak #4

  GEÇEN YIL 123 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

  İBB tarafından geçtiğimiz yıl toplam 692 cezai işlem uygulanarak 123 milyon 754 bin 331 TL ceza kesildi. Bu yılın ilk 3 ayında ise 110 cezai işlem uygulanarak 8 milyon 555 bin TL ceza kesildi. Örneğin kaçak dökümün cezası firmalar için 175 bin, şahıs için 58 bin. İhlaller tekrarlandığında cezalar kat kat artıyor. Para cezasını ödemeyenler hakkında haciz süreci başlatılıyor. Bu sayede kaçak döküm, hız ihlali gibi çevreye ve trafik emniyetine tehlike oluşturacak durumların caydırıcı cezai tedbirlerle önüne geçilmesi hedefleniyor.

  Uysal: İstanbul da hafriyat kamyonları düzenli çalışacak #5

  45 NOKTAYA YÜKSEK ZOOM KAMERA YERLEŞTİRİLDİ

  Kaçak hafriyat dökümlerinin önüne geçmek amacıyla 45 kritik noktaya yüksek zoom ve çözünürlük özelliğine sahip kameralar yerleştirildi. Arnavutköy, Büyükçekmece, Silivri gibi birçok ilçeye yerleştirilen kameralarla 24 saat aralıksız denetim yapılıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir