Dolar
6.8086
-0.0865%
Euro
7.4312
0.0174%
Altın
1731.41
-0.1885%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
379.464
-0.1838%
Bitcoin
60735.12
-3.5604%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C
  Fikirtepede kentsel dönüşüm süreci hızlanıyor

  Fikirtepede kentsel dönüşüm süreci hızlanıyor

  Kadıköy Fikirtepe’de 4 yıldır süren kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak için 17 inşaat şirketi Fikirtepe Platformu’nu kurdu.
  • 10.10.2015 - 09:12

  Fikirtepede kentsel dönüşüm süreci hızlanıyor

  fikirtepe

  İstanbul’da kentsel dönüşümün en çok tartışıldığı bölge Fikirtepe’de süreç hızlanıyor. Hürriyet'te yer alan haber göre; bölgede gayrimenkul projesi hayata geçiren 17 inşaatçı güç birliğine gitti. Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği öncülüğünde hayata geçen Fikirtepe Platformu, kentsel dönüşüm konusunda yaşanan sorunların çözümünde aktif rol alacak. Platform, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bölge vatandaşları ve şirketler arasındaki iletişim sürecini yönetecek. 1 milyon 350 bin metrekarelik alanda önümüzdeki 4 yılda 35 bin konut, 2 bin 500 ticari birim yapılması planlanıyor. Bölgede kentsel dönüşüm tamamlandığında ise projelerin toplam değeri 18 milyar dolara ulaşacak.

  20 ADADA İNŞAAT BAŞLADI

  Fikirtepe Platformu’nun başkanlığını bölgede proje üreten şirketlerden Nuhoğlu İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu üstleniyor. Fikirtepe’de başlayan süreci ticari bir yatırımın yanında sosyal sorumluluk olarak da gördüklerini söyleyen Nuhoğlu, hızlı ve başarılı bir dönüşüm için bir araya geldiklerini ifade etti. Bölgede 2016 yılında ev teslimlerinin başlayacağını, 2018’de ise Fikirtepe’nin yeni bir çehreye kavuşacağını dile getiren Nuhoğlu, “Fikirtepe’de 57 yapı adası var, 20’sinde inşaat başladı. Diğer yapı adalarında da sorunlar çözülüyor. Tapu tevhit işlemlerini tamamlayarak projesini Büyükşehir Belediyesi’ne sunan tüm firmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ruhsatlarını alabiliyor” dedi.

  300 MİLYONLUK HARÇ

  Bölgede satışa başlayan inşaat şirketlerinin portföyündeki evlerin yüzde 50-60’ını sattığını belirten Nuhoğlu, “Şimdi 12-13 bin evin inşaatı başladı. Bölgede evlerin metrekare fiyatı 6-7 bin TL ortalamasında. Bölgede süreç tamamlanınca bu fiyatlar yukarı çıkacak” dedi. İBB ve Bakanlık öncülüğünde master plan çalışmalarının da sürdüğünü belirten Nuhoğlu, bölgede mimari bütünlük sağlanması, yeterli yeşil ve sosyal alan olması için çalışıldığını dile getirdi. İnşaat şirketlerinin arsalardan yüzde 45 kamuya terk sağladıklarına dikkat çeken Nuhoğlu, “Bu alanlara kültür merkezleri, eğitim ve dini tesisler, sosyal alanlar modern şehirciliğin gereği ile yapılacak. İnşaat şirketleri olarak muaf olduğumuz halde her yapı adası için 5 milyon lira harç ödüyoruz. Yaklaşık 300 milyon lira kaynak oluşacak ve bu kaynak sosyal alanlar için kullanılacak. Yakında master plan detaylarını da açıklayacağız” dedi.

  UZLAŞMA SAĞLANACAK

  Fikirtepe'de 2 temel sorun olduğunu belirten Nuhoğlu, “İlk sorun anlaşma sağlanamayan vatandaşlar. Bunun için çalışıyoruz. Birçok adada sona gelindi. Bir de aynı yapı adasında birden fazla inşaat şirketinin girmesi gibi durumlar var. Onları yan yana getirip uzlaşmalarını sağlayacağız” dedi. Platforma üye şirket sayısının 30’a ulaşmasını beklediklerini söylene Nuhoğlu, vatandaşla 3’te 2 anlaşma yakalayan şirketleri platforma kabul ettiklerini ifade etti. Nuhoğlu, Türkiye’nin yanı sıra uluslararası arenada da Fikirtepe’yi tanıtacaklarını, hazırladıkları maketlerle yurtdışı gayrimenkul fuarlarına katılacaklarını kaydetti.

  PLATFORMDA KİMLER VAR

  Platformun Baysaş, CC Group, Dumankaya, Ekşioğlu Yapı, Emay, ERkan Grup, Gürel İnşaat, Haldız İnşaat, nuhoğlu, Pana Yapı, Sefa İnşaat, Selka NSK, Sinanlı Yapı-Yiğit Group, SVR Group, Şua İnşaat, Teknik Yapı ve Vartaş olmak üzere 17 üyesi var.

  Görüş Bildir