Euro
9.6805
0.08%
Dolar
8.0908
0.41%
Altın
462.46
0.45%
Borsa
1.408
0%
Bitcoin
470.320
1.14%
9ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 9 C

  Kazakistan Türk inşaat sektörü için büyük potansiyel

  38. Yapı Fuarı İş Geliştirme Platformu kapsamında “Kazakistan-Türkiye İnşaat Forumu ve İkili İş Görüşmeleri” düzenlendi.
  • 24.04.2015 - 08:57
  Kazakistan Türk inşaat sektörü için büyük potansiyel

  dsfdsf

  21 Nisan’da kapılarını açan Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük buluşması olan 38. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul’da, İş Geliştirme Platformu kapsamında “Kazakistan – Türkiye İnşaat Forumu ve İkili İş Görüşmeleri” düzenlendi.

  Fuarın ikinci günü, iki ülkenin sektör temsilcilerini bir araya getiren ve büyük ilgi gören Forum, Türk inşaat sektörünün gözde pazarları arasında yer alan Kazakistan ile Türkiye’nin yapı sektöründeki işbirliklerine yönelik önemli bir platform oluşturdu. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul İş Geliştirme Platformu’nun “sektör için yeni pazarlar” yaratma hedefi doğrultusunda düzenlediği çeşitli etkinliklerle bu yıl da katılımcı firmalara, sektöre ve Türkiye ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

  EN İYİ STAND TASARIMLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

  Yapı malzemeleri sektöründe dünyanın en büyük beş fuarından biri olan Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul kapsamında gerçekleşen etkinliklerden diğeri de “Altın Mıknatıs Ödül Töreni” oldu. Fuar katılımcılarının standları arasında bağımsız bir jüri ile yapılan değerlendirme sonucunda en iyi stand tasarımları ödüllendirildi.

  Bu yıl %20 büyüyerek 100.000 m2 14 salon ve açık alanda, 105 ülkeden 1.250 üretici firmanın 17.400 ürün ve hizmetini sergileyen Fuar, 111.000’i aşkın ziyaretçiyi bir araya getirmeyi hedefliyor. Fuar, 25 Nisan Cumartesi günü saat 18.00’e kadar devam edecek.

  BU YIL KAZAKİSTAN AĞIRLANIYOR

  YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlenen Konuk Ülke Projesi’nde bu yıl Kazakistan ağırlanıyor. Fuar kapsamında 22 Nisan’da düzenlenen Kazakistan– Türkiye İnşaat Forumu ve İkili Görüşmeleri toplantısında, Kazakistan ve Türkiye’den sektörün önde gelen isimleri bir araya geldi, foruma ilgi büyük oldu.

  EXPO 2017 Projesi , 2030 ve 2050 hedefleriyle dikkat çeken Kazakistan ile Türk yapı sektörünün işbirliği ve yatırım olanaklarının değerlendirildiği Forumun açılış konuşması, YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer ve Kazakistan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev tarafından yapıldı.

  Forumun ardından gerçekleşen “İkili İş Görüşmeleri” bölümünde firmalar Kazak yetkililer ile satın alma ve yatırım konularını görüştüler.

  KAZAKİSTAN TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜ İÇİN BÜYÜK POTANSİYEL

  YEM Fuarcılık tarafından hazırlanan Kazakistan raporuna göre; ülkenin inşaat harcamaları 2014 yılında yüzde 8,4 büyürken, aynı yıl inşaat harcamalarının büyüklüğü ise 15,17 milyar dolar olarak gerçekleşti.

  Kazakistan’ın inşaat harcamalarında büyümenin hızlanacağı, 2020 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 13 büyüyeceği ve 2020 yılında 30 milyar dolara ulaşılacağı öngörülen raporda, Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarından Kazakistan’ın Türk inşaat sektörü açısından büyük potansiyel taşıdığı vurgulanıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir