Petrol
97.95
1.35%
Euro
18.3935
0.52%
Dolar
17.946
-0.02%
Altın
1.034
0.26%
Borsa
2775
0.00%
Bitcoin
419.622
-2.98%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Emlakçılık gayrimenkul danışmanlığına dönüşecek

  “Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Yeni Hedefler” başlığı altında yapılan kongre Coldwell Bankerin katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.
  • 27.02.2015 - 10:17
  Emlakçılık gayrimenkul danışmanlığına dönüşecek

  Emlakçılık gayrimenkul danışmanlığına dönüşecek #1

  Türkiye'de şu ana kadar olan uygulamaya baktığımızda 2012'ye kadar rantsal dönüşüm yaşanıyordu. Daha sonra riski yapılarla beraber katsal dönüşüme geçildi.

  BİNALAR YENİLENDİ

  Kent değil binalar yenilendi. Şimdi ise aralarında Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Kartal, Esenler, Mersin, Adana gibi belediyelerin öncülüğünde yeni kentler oluşuyor ve bir dönüşüm yaşanıyor.

  Kentsel dönüşüm uzmanlık programına başlayan Coldwell Banker bu dönüşümde yer alıyor. Kentsel dönüşüm uzmanlık programına da başladılar. Finansman, gayrimenkul değerleme, gayrimenkul hukuku ve kentsel dönüşüm stratejisi eğitimi alıyorlar. Müteahhit firmalarla kat karşılığı görüşmelerini ve bunların müzakerelerini yapıyor, müzakereler neticelendiğinde bu binaların kat maliklerine kiralama ve satış işlemlerini yürütüyorlar.

  İNŞAAT SEKTÖRÜ İYİ DURUMA GELDİ

  Coldwell Banker dünyada bir milyon dolar üstü pazarda rakipsiz bir marka. Yıllık 250 milyar dolar satış yapıyor. Türkiye'de ise 500 bin TL üstü pazarda lider olmak istiyorlar. Kentsel dönüşümü bu anlamda gayrimenkul danışmanlığı sektörünün geleceği olarak görüyorlar.

  Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, "Kentsel Dönüşüm Sürecine Sektörel Bakış Açıları ve 2015 Yılı Hedefleri"nin tartışıldığı oturumda yaptığı konuşmada, "21. yy'da Türkiye'de inşaat sektörü çok iyi bir duruma geldi ve üretim arttı. Deprem yasası sonrası kaliteli binaların artmasıyla insanların yaşam kalitesi yükseldi. İnsanların da bilinçlenmesiyle birlikte yapıların daha kaliteli hale gelmesi gayrimenkul danışmanlık sektöründe hizmet beklentisini arttırdı."

  Taş açıklamasına şöyle devam etti, "20'inci yüzyıl emlakçıların yüzyılıydı. 21'inci yüzyıl ise gayrimenkul danışmanlarının yüzyılı olacak. Hukuk ve finansman bilgisi olan, değerleme yapabilen, teknolojiyi işinde çok iyi kullanan eğitimli yabancı dil bilen gayrimenkul danışmanlarına doğru bir dönüşüm mevcut. Bununda nedeni gayrimenkul danışmanlığında ki hizmet beklentisinin yükselmesi."

  KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR KAZANÇ

  Taş sözlerini şu şekilde tamamladı, "Fikirtepe ve Göztepe örneğinden yola çıkarsak birbirine iki komşu semtin birinde metrekare fiyatı 3000TL diğerinde 7000 TL. Kentsel dönüşümle beraber Göztepe 20'inci yüzyılın kenti, Fikirtepe ise 21'inci yüzyılın kenti olacak. Fiyat değerleri de eşitlenecek ve Fikirtepe 5-10 yıl sonra Göztepe'nin önüne geçecek. Yeni projelerin olduğu, değişim ve dönüşüm olduğu yer gayrimenkul sektörü için kazanç kapısıdır. Dönüşüm ve değer artışı ile beraber hizmet kalitesi beklentisinin de artacağını ön görüyoruz. O bölgelerde emlakçılıktan gayrimenkul danışmanlığına yönelik bir artış olacak."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir