Euro
15.2226
-0.43%
Dolar
13.6485
0.43%
Altın
787.2260
-0.93%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
498.664
-3.35%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C
  Kentsel dönüşümde izlenmesi gereken 4 adım

  Kentsel dönüşümde izlenmesi gereken 4 adım

  Kentsel dönüşüm sürecinde kat maliklerinin dikkat etmesi gereken 4 önemli nokta...
  • 07.04.2016 - 08:56

  Kentsel dönüşümde izlenmesi gereken 4 adım #1

  Türkiye'yi 20 yılda yeniden şekillendirmeyi amaçlayan kentsel dönüşüm projesi kapsamında 6,5 milyon konutun yıkılarak yeniden yapılanması sürüyor. Kentsel dönüşüm sürecinde kat maliklerinin dikkat etmesi gereken notları ise Coldwell Banker Profesyonel Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda paylaşıyor. Kentsel dönüşüm sürecinde haklarını bilmesi ve haklarını koruması büyük önem taşıyor. Kat maliklerinin metrekare üzerinden pazarlık yapmak yerine; projeyi hangi şirket yapacak, bu inşaat şirketinin referans projeleri neler, projelerinde teslim sürelerine sadık kalmış mı, inşaatı kim finanse edecek gibi konulara odaklanması gerekiyor.

  KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İZLENMESİ GEREKEN YOLLAR

  Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda, riskli binalarda hak sahibi olanların kentsel dönüşüm sürecinde 4 adım izlemesi gerektiğini söylüyor. İşte izlenmesi gereken yollar...

  - Hak sahipleri teknik, yasal ve kamusal açıdan birlikte hareket etmelidir,

  - Kentsel dönüşümde ilk muhatap, binanızın bulunduğu bölgenin belediyesi olmalıdır,

  - Avukat tutulması gibi konularda masraflar ortak karşılanmalıdır,

  - Bölgedeki bankaların şubelerinden görüş alınmalıdır. Bankalar, söz konusu bölgede konut kredisi verdiklerinden bölgenin kentsel dönüşümü ve gayrimenkul değerleriyle ilgili ciddi araştırmalara ve bilgilere sahiptir. Bankaların konut kredilerinde destek aldıkları avukatlardan da tavsiye istenebilir.


  Görüş Bildir