Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
474.246
-0.97%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C
  Konut kredilerinde gelir limiti uygulanmayacak

  Konut kredilerinde gelir limiti uygulanmayacak

  BDDK Başkanı Akben, tüketici kredilerine üst limit getirileceğini ancak uygulamanın konut kredileri için geçerli olmayacağını açıkladı.
  • 11.03.2016 - 08:43

  kredi

  Hükümet tüketici kredilerine yeni düzenleme getiriyor. Daha önce kredi kartlarına getirilern gelirin 4 katı limit sınırlaması tüketici ve otomobil kredilerinde de gelirin 3 veya 4 katı şeklinde uygulanabilecek. Konut kredilerinde ise şimdiki sistem devam edecek, herhangi bir gelir tavanı uygulanmayacak.

  "TEKNİK ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR"

  Bir süredir kamuoyunda tüketici kredilerine limit getirileceğine ilişkin açıklamalar yer alırken konunun ayrıntılarını Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben açıkladı. Akben, tüketici kredisi limitlerinde gelir bazlı sisteme geçiş çalışmalarının sürdüğünü belirterek otomobil ve tüketici kredilerinde gelirin 3 katı limit getirilmesi görüşünün ağırlık kazandığını söyledi. Akben, limitin şirketler için özkaynağın 4 katı olarak uygulanan ticari kredilerde olduğu gibi gelirin 4 katına kadar da çıkabileceğini ifade ederek, “Arkadaşlar teknik çalışmalarını sürdürüyorlar. Uygun karar, çalışmanın ardından belli olacak” dedi.

  GELİRİN 4 KATI LİMİT İMKANI

  Ancak gelirin 3 ya da 4 katı söylemi maaşın 3-4 katı kredi kullanılabileceği anlamına gelmiyor. Habertürk'ün haberine göre, Akben, Türkiye'de ücretlerin dışında vatandaşın başka gelirlerinin de olduğunu belirterek şimdi bu gelirlerin de dikkate alınacağı bir model üzerinde çalışma yürüttüklerini kaydetti. BDDK, kredi kartında da gelirin 4 katı kadar limit imkanı veriyor.

  BOZUK PARA YERİNE TEMASSIZ KART GELECEK

  Akben, şifresiz olarak kullanılan temassız kartların güvenlikleriyle ilgili sorunların gündeme geldiğini aktarırken, bu sorunların da çözülmesini istediklerini ifade etti. Temassız kartların 35-40 TL gibi limitlerle otobüslerde ödeme yapmak için çıkarıldığını anımsatan Akben, “Önümüzdeki yıllarda hiç bozuk para ya da küçük para taşınmadan böyle kartlar kullanılacak. Takside, dolmuşta bunlar kullanılacak. Bu noktaya gelecek” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir