Euro
14.3353
2.33%
Dolar
12.7137
2.79%
Altın
729.4
2.29%
Borsa
1.811
1.93%
Bitcoin
734.850
3.57%
18ºC
İstanbul
Hafif yağmur 18 C

  Konut sektörü darbe girişimi sonrası canlandı

  Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından beklenenin aksine konut piyasasında gözle görülür bir canlanma yaşanıyor.
  • 29.07.2016 - 16:07
  Konut sektörü darbe girişimi sonrası canlandı

  konut

  15 Temmuz sonrasında konut piyasasında kayda değer bir canlanma yaşanıyor. Bu gelişmenin, darbe girişimi sonrası ülkenin ekonomik dengelerinin artık geri dönülemez şekilde bozulduğunu savunanları haksız çıkardığını ifade eden Eskidji Ankara Merkez Bölge Ortağı Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, gayrimenkul piyasasında canlılığın önümüzdeki dönemde de devam edeceği görüşünü dile getirdi. Ünal, “Darbe ile meşru hükümeti devirmeye kalktılar başaramadılar. Yetmedi, peşinden S&P notumuzu indirdi, yabancılar ülkeden 10 milyar sermaye çıkardı. Ama vatandaş 8 milyar dolar bozdurarak ekonomiye destek verdi. Emlak piyasası durur dediler, tersine canlandı. Milli iradeyi gaspa yönelik girişime karşı göğsünü tanklara siper eden vatandaş demokrasiye sahip çıktığı gibi, ülke ekonomisine de sahip çıkıyor” dedi.

  TÜRKİYE EKONOMİSİNİN GELECEĞİNE GÜVEN TAM

  Türkiye ekonomisinin son derece sağlam temeller üzerinde bulunduğunu ifade eden Ünal, bu tür saldırılarla onu çökertmek isteyenlerin başarılı olamayacağını ifade etti. Sıkıntıların geçici olduğunu vurgulayan Ünal, Türkiye’nin demokrasisini ve hukuk devletini daha da güçlendireceği bu süreçte, ekonomide de çok daha iyi konuma geleceğini bildirdi. Ünal, “Türkiye, darbecilere karşı duruşu ile demokrasiye bağlılığını çok net biçimde ortaya koymuş, demokrasimiz rüştünü ispat etmiştir. Bu, ülke ekonomisi için, tüm sektörler için, uluslararası yatırımcılar için bu en büyük güvencedir. Türkiye ekonomisinin geleceğine güven teyit edilmiştir. Yerli yabancı herkes korkmadan yatırımını yapabilir. Nitekim 15 Temmuz sonrası sektörümüzde yaşanan canlanma da bunu göstermektedir” dedi.

  FAİZ İNDİRİMLERİ KONUTTA CANLANMAYI HIZLANDIRIR

  Ünal, Merkez Bankası’nın bir süredir devam eden faiz indirimlerinin hem reel sektörde hem de finans sektöründe olumlu bir sürecin önünü açacağını ifade etti. İndirimlerin devam etmesi gerektiğini belirten Ünal, bunun konut kredilerine yansıması paralelinde, ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörü ve gayrimenkul piyasasının güçlenerek büyümeye devam edeceğini anlattı. Gayrimenkul sektöründe özellikle Eylül ayından itibaren ciddi bir canlanma sürecine girileceğini kaydeden Ünal, “Bankacılık sektörü faiz indirimlerini konut kredilerine yansıtma konusunda daha duyarlı olmalı. Faiz indirimleri sektörde canlanmayı hızlandıracaktır” dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir