Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
493.156
2.70%
3ºC
İstanbul
Açık 3 C
  Konutta kur sevinci

  Konutta kur sevinci

  Lansmanların hız kazandığı bu dönemde yükselişe geçen dolar, konut piyasasını endişelendirmek yerine sevindirdi.
  • Ajanslar
  • 16.04.2015 - 09:15

  kur

  Doların tarihi yükselişi piyasalarda endişe yaratırken, bu ortamda artan konut satışları yüzleri güldürüyor. Bu yılın başından bu yana yükseliş eğiliminde olan ve dün 2.73 seviyesini de aşan dolar, gayrimenkul alacakları harekete geçirdi.

  Vatan'ın haberine göre; ellerinde bulunan doları bozdurmaya başlayanlar, piyasaya hareket getirmeye başladı. Özellikle yabancı yatırımcılar bu ortamda avantaj sağladı. Kurdaki artışın konut sektörünün yüksek sezonuna denk gelmesi de lansman döneminde olan projelere fayda sağladı.

  SATIŞLARA YARADI

  ABD’li gayrimenkul danışmanlık şirketi Coldwell Banker’ın Türkiye Ülke Direktörü Gökhan Taş, sektörün 2015 yılına gayet güzel başladığını belirterek, “Doların bu kadar yükselmesinin olumsuz etkisi olabilir mi diye endişe ettik fakat neredeyse olumlu bir etkiyle karşı karşıyayız. Çünkü doları olanlar bozdurup ev almaya başladılar” dedi.

  İNDER Başkanı ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, piyasada hareket olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Dolar, çıkar iner ama konut fiyatları aşağı inmez. Dolarını bozduran konuta yatırıyorsa, akıllılık ediyor. Seçim öncesi piyasanın hareketli olduğu bir dönemdeyiz. Bu dönemde doların yükselişi konut satışlarına yaradı.”

  PSİKOLOJİK ETKİ

  GYODER Başkanı Aziz Torun, piyasada dolarını bozup gayrimenkul alanları ölçmenin çok mümkün olmadığına vurgu yapsa da, dolar kurunun algı açısından önemli bir gösterge olduğunu söyledi. Torun, “Dolar yükseliyor fiyatlar da yükseliyor diyerek yatırım kararı alanlar olabilir. Kurdaki yükselişin psikolojik olarak itici etkisi vardır. Tüm dünyadaki gelişmekteki olan ülkelerde böyle bir süreç gelişti. Türkiye seçim arifesinde olduğu için daha fazla etkileniyor. Yaz aylarında kurun gerileyerek makul seviyelere ineceğini düşünüyorum” diye konuştu.

  KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik de dolar kurunun yükseldiği bu dönemde yabancılar için yatırım yapmanın cazip hale geldiğini söyledi. Çelik, yabancıların da toplu satın almalara ağırlık verdiğini vurguladı.

  YABANCILAR İÇİN AVANTAJ OLDU

  KONUTDER Başkan Yardımcısı ve DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, artan dolar kurunun yabancı satışı açısından pozitif etki yaptığını belirterek, “Türk lirası üzerinden satış yapıyoruz bu nedenle yabancıların daha uygun fiyatla satın alma şansı oluyor. Asgari yüzde 20-25 ucuzlama oluyor ve avantaj kazanıyorlar” diye konuştu. Dumankaya, şu anda konut satış sezonuna da girildiğini belirterek, piyasada genel olarak hareketin bulunduğunu ifade etti.

  REIDIN ile GYODER’in hazırladığı emlak endekslerinin Mart ayı raporuna göre, markalı projelerde konut satışının yüzde 39’u yabancılara yapıldı. Şubat ayında bu oran yüzde 40’a çıkmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir