Euro
10.1606
0.46%
Dolar
8.6665
0.17%
Altın
491.27
-0.13%
Borsa
1.407
0%
Bitcoin
381.290
4.88%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  Kurdaki artış ev fiyatlarına yansıyacak

  Kurdaki artış ev fiyatlarına yansıyacak

  Gayrimenkul satışları belli bir ivmede sürüyor ancak döviz kurundaki artışın bir süre daha devam etmesi maliyetlere de yansıyacak.
  • 21.08.2015 - 09:57

  Kurdaki artış ev fiyatlarına yansıyacak #1

  İnşaat malzemelerine kur zammı firmaları zora sokuyor. Ardından bir de borcunu dövizle alan inşaat firmalarının kur sorunu ortaya çıkıyor. Firmalar bu maliyetleri gayrimenkul fiyatlarına yansıtırsa yurt içinde satış yapamamaktan endişeleniyor. Eğer kur zammı fiyatlara yansıtılmazsa da zararına satış yapmış olacaklar. Bu durumdan tek karlı çıkan ise yabancı konut alıcısı. Bu kitle son zamanda dövizini bozdurup Türkiye’den ev alma yoluna gidiyor. Ama inşaat şirketleri uyarıyor, “Güven yoksa tedbir alırlar.”

  GAYRİMENKUL YATIRIMINDA DÜŞÜŞ

  Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kurun son haftalarda psikolojik sınırların üzerine çıkmasını geçici bir durum olarak gördüklerini ancak kendilerini endişelendirmeye başladığını söyledi. Durbakayım, şöyle devam etti: “Son beş yıldır inşaat sektöründeki maliyetlerinin ancak yüzde 5 gibi küçük bir kısmının döviz kurlarından etkilendiğini belirtiyorduk. Bu durum bugün de değişmedi. Ancak yatırım aracı olarak gayrimenkulü tercih edenlerin alımlarında gözle görülür bir düşüş oldu. Yaşanan döviz artışının mevcut siyasi konjonktürden kaynaklandığını, Türkiye ekonomisiyle ilgili olmadığını da çok iyi biliyoruz.”

  SİYASİ BELİRSİZLİK

  Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Rahmi Koç’un 2001 krizinde söylediği ‘gözlüklerim buğulu, burnumun ucunu göremiyorum’ ifadesini kullanarak, “Bu döneme çok uygun bir laf. Bir sorun yok gibi ama bu belisizliği çok daha fazla ekonomi kaldırmaz. Öncelikli olarak hükümetin belli olması lazım. Düşük döviz Türkiye’nin başına her zaman beladır. Dövizin seviyeleri bizi çok etkilemez. Dışarıdan bize kötü bir bakış yok ama bu siyasi belirsizlikten kuşkulanıyorlar” dedi.

  DÖVİZİNİ EVE YATIRDI

  Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, seçim sürecinin bir an önce atlatılarak, ekonomiye odaklanılması gerektiğini dile getirdi. Yılmaz, “Dolar çıkabileceği en yüksek noktada, buralarda kalmayacaktır ama buralarda bozdurup ev almak çok kârlı bir iş. Bunlar suni şeyler. Satışlarda hiçbir sıkıntı yok hatta durağan yaz dönemi olmasına rağmen her gün ev satıyoruz. En büyük sorun siyasi belirsizlik. Yoksa dövizini bu seviyeden bozdurup eve yatıran da var” diye konuştu.

  GÜVEN FAKTÖRÜ ÖNEMLİ

  EYG Gayrimenkul Geliştirme İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, yabancıların iş yaptıkları ülkelerde güven unsuruna dikkat ettiklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Güvenin olmadığı yerde her şey olabilir. Ekonominin temel taşı da güven. Eğer kur bu kadar hareket ediyorsa güven unsuruna dikkat etmek lazım. Artık ekonomi yönetiminin buna bir el atmasını gerekiyor. Önemli şirketlerin döviz borcu var.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir