Euro
15.3495
0.10%
Dolar
13.5418
0.78%
Altın
789.9280
0.48%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
571.431
-0.59%
-1ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu -1 C
  TOKİ tarihi yapıları yeniden inşa ediyor

  TOKİ tarihi yapıları yeniden inşa ediyor

  TOKİ, Türkiye'de yıkılma tehlikesi olan tarihi yapıları yeniden yapılandırıyor.
  • Ajanslar
  • 08.05.2016 - 14:25

  TOKİ tarihi yapıları yeniden inşa ediyor #1

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Türkiye'nin birçok yerinde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihi yapıları yeniden inşa ederek, geleceğe aktarmayı hedefliyor.

  GELECEK NESİLLERE KAZANDIRILACAK

  TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada, sosyal konut üretiminin yanında Türkiye'nin köklü kültürel değerlerine ve mirasına da sahip çıktıklarını ifade etti. Gelecek nesillere zengin bir miras bırakmak için koruma ve yenileme projeleri gerçekleştirdiklerini belirten Turan, unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihsel değerleri gelecek nesillere kazandırmaya çalıştıklarını belirtti..

  TOKİ tarihi yapıları yeniden inşa ediyor #2

  TOKİ Başkanı Turan, "Gelenekle gelecek arasında köprü oluşturup, tarihsel değerlerimizi ve kültürümüzü yaşatıyoruz. Tarihimizi değerlerimizi yeniden inşa ederek geleceğe aktarıyoruz. Anadolu'nun birçok yerinde yıkılma tehlikesi olan kültürel varlıklarımızı onardık. Yeni keşifler yaptık. TOKİ olarak Anadolu tarihine saygı duyarak, koruyarak şehirlerimizin tarihine katkı sağlıyoruz." ifadesini kullandı.

  İdare olarak konut üretiminin yanında Anadolu tarihine katkı sağlamak için de çalışma yaptıklarını vurgulayan Turan, "Sosyal konut projelerimizi, kentsel dönüşüm çalışmalarımızı tarihsel mimarimizden esinlenerek yerel mimariyle geliştiriyoruz. Tarih ve coğrafyamızın bize sunduğu mimari zenginliği konut üretimine yansıtarak şehirlerimizi geleceğe taşıyoruz. Projelerimizin her birinde tarihsel ve kültürel mirasımızın korunmasını gözetiyoruz."

  TOKİ tarihi yapıları yeniden inşa ediyor #3

  NEVŞEHİR YERALTI KENTİ

  Turan, TOKİ'nin çalışmaları sayesinde yerin altında saklı kalan kültürel hazinelerin keşfedilmesinin de sağlandığını açıkladı. Nevşehir'de kentsel dönüşüm çalışmaları yaptıkları alanda bulunan 7 kilometrelik tarihi kentin bunlardan biri olduğuna vurgulayan Turan, "Yer altı kenti, bulunmasının ertesinde 3. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi. Kapadokya bölgesindeki en büyük kiliselerden biri oldu. Hem Nevşehir tarihine hem de turizmine yeni katkılar sağlayacaktır" dedi.

  TOKİ tarihi yapıları yeniden inşa ediyor #4

  TARİHİ DOKU MUHAFAZA EDİLİYOR

  Trabzon'daki ünlü ve tarihi Zağnos Köprüsü'nü de restore ettiklerini belirten Turan, "Trabzon Valisi Zağnos Paşa tarafından 15'inci yüzyılda inşa edilen köprü Trabzon'un kültürel dokusunun önemli bir parçasıdır. Burayı restore ederek geleceğe uzanan bir köprü kurduk." diye konuştu.

  Kutsal mekanları da koruyarak restore ettiklerini anlatan Turan, Adıyaman, Samsat'ta, uzun yıllardır bakımı yapılmadığı için yıkılmaya yüz tutmuş olan Safvan Bin Muattal Türbesi'nin, TOKİ eliyle yenilenip, güçlendirilen yapılardan biri olduğunu açıkladı. Turan, "Yerel mimari unsurlar ve cephesi üzerinde kullanılan yöresel taşlarla yenilenen Safvan bin Muattal Türbesi, TOKİ'nin sahip çıktığı mirasın bir örneği." dedi.

  TOKİ tarihi yapıları yeniden inşa ediyor #5

  ÇEVRE DÜZENLEME ÇALIŞMALARI YAPILDI

  TOKİ'nin, Siirt'te bulunan Hazreti Veysel Karani Türbesi etrafındaki çarpık yapılaşmanın neden olduğu kötü görüntünün ve tarihi dokuyu zedeleyen çevrenin düzenlemesini de gerçekleştirdiğini belirten Turan, bölgenin ihtiyaçları ve atmosferine uygun olarak yapılan çevre düzenleme çalışmaları ile yılda yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği türbenin, hak ettiği çehreye kavuştuğunu belirtti.


  Görüş Bildir