Petrol
113.54
-0.24%
Euro
17.5307
-0.03%
Dolar
16.8002
-0.15%
Altın
976.65
-0.12%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
342.048
5.40%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  TOKİ yeni şehirler kuracak

  TOKİ yeni şehirler kuracak

  TOKİ, "Yeni Yerleşimler, Yenilenen Şehirler Projesi" kapsamında sadece konut değil şehirler de inşa edecek.
  • AA
  • 16.01.2016 - 15:47

  toki

  Türkiye'nin farklı şehirlerindeki büyük konut alanlarında yürütülen uygulamaları "Yeni Yerleşimler, Yenilenen Şehirler Projesi" ile farklı bir safhaya taşıdıklarına dikkati çeken Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, "Artık TOKİ sadece konut değil, master planlı büyük yerleşim projeleri hayata geçiriyor. Yeni şehirler inşa ediyoruz, sadece insanların barınma ihtiyaçlarını karşılayan değil aynı zamanda yeni sosyal yaşam alanları oluşturan şehirler inşa ediyoruz" diye konuştu.

  2023'E KADAR TAMAMLANACAK

  Proje kapsamında yapılacak yerleşim yerlerinin cadde, alışveriş alanları ve sosyo-kültürel faaliyetlerin yapılabileceği yeni yaşam alanlarını kapsayacağını belirten Turan, şöyle konuştu: "Anadolu'nun pek çok şehrinde, konut birimlerini 10 binlerle ifade ettiğimiz yüksek yaşam kalitesine sahip konut alanlarımız bulunuyor. Şanlıurfa, Denizli, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Manisa bu şehirlerimizden bazıları. Şehirlerimizde, kent kimliği ve merkezi niteliklerle bağları güçlü olan, halkımızın beklentilerine yanıt veren, güçlü fiziki, sosyal altyapısı bulunan ve 2023'e kadar tamamlayacağımız yeni yerleşim alanları kuruyoruz."

  TOKİ yeni şehirler kuracak #2

  İLK ADIM GAZİANTEP'TE ATILACAK

  Turan, proje kapsamında ilk adımın Gaziantep Kuzey Şehir Projesi ile hayata geçeceğini dile getirdi. Gaziantep'te yapılacak çalışmayla ilgili bilgi veren Turan, "8,5 milyon metrekare alan üzerine projelendirilen 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir Projesi'nde ilk aşamada 3 bin konutun üretimini yapıyoruz. 2023 yılına kadar tamamlayacağımız bu büyük projeyle mevcut yerleşimle bağları güçlü, ticari, sosyal ve kültürel yapısıyla kendi içinde 'merkez' nitelikleri barındıran, sıcak ve samimi insan ilişkilerinin ön planda olduğu 300 bin nüfuslu yeni bir yerleşim bölgemiz olacak" dedi.  Turan, Manisa Akgedik'te de 5 bin konutluk projenin ilk etabı olan bin 101 konutun yapımı için de çalışmaların başladığını vurguladı.

  TOKİ'NİN MİMARİ YAPISI DEĞİŞTİ

  "TOKİ olarak yeni üretim disiplinleriyle yeni üretim modellerini hayata geçirmeye başladık" diyen Turan, "Bu doğrultuda yatay mimari, yöresel mimari, semt kültürünü barındıran mahalle konsepti ve mutlak kalite unsurlarını temel hareket noktalarımız olarak belirledik. TOKİ olarak konut bölgelerinin ve genel şehir planının elverdiği alanlarda, yatay mimari yaklaşımla çok katlı olmayan üretimler hayata geçiriyoruz. Artık kalitede yeni bir evreye geçtik. İleri teknolojinin kullanıldığı, güvenli, estetik arayışına yanıt veren yapılarımızı, TOKİ tecrübesiyle inşa ediyoruz" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir