Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
717.455
3.78%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Yeni imar mevzuatına Pendik katkısı

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar mevzuatını yenilemek üzere çalışma başlattı.
  • 29.05.2015 - 09:06
  Yeni imar mevzuatına Pendik katkısı

  imar

  Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü'nce bir otelde düzenlenen "İmar Mevzuatı Çalıştayı"nın açılış programına katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Güllüce, çevre ve şehircilikle ilgili çeşitli çalıştaylar yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi.

  Çalıştay'a ilişkin bilgi veren Bakan Güllüce; 16 büyükşehir, 9 il ve ilçe belediyesi, 6 bakanlık, 7 üniversite, 5 sivil toplum kuruluşundan temsilcilerle bakanlık bünyesindeki 4 genel müdürlükten imar mevzuatında yetkin teknik personelin katılımıyla 50 kişilik bir komisyon oluşturulduğunu söyledi. Beş aylık analitik bir çalışma gerçekleştirileceğini belirten Bakan Güllüce, imar mevzuatının tamamının 1 Ocak 2016'dan önce revize edilmesi gerektiğini vurguladı.

  BÜROKRASİ AZALTILMALI

  Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, yaptığı sunumda imar süreçleri hakkında bilgi verdi. İmar planlamada her kesimin (bakanlık, büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyeleri, üniversiteler, vatandaş, müteahhitler) farklı planlama anlayışına sahip olduğunu belirten Başkan Şahin, ruhsat işlemlerinde de yönetmeliklerdeki çeşitlilik nedeniyle farklı uygulamalar görüldüğünü söyledi. Başkan Şahin, imar ve ruhsat işlemlerinin onay süreçlerinde bürokrasinin azaltılması gerektiğini belirtti.

  DİJİTAL UYGULAMAYLA İŞLERİ HIZLANDIRDIK

  Pendik Belediyesi'ndeki uygulamaları anlatan Başkan Şahin, bürokratik işlemleri azaltarak dijital sisteme geçildiğini, bunun da işleri hızlandırdığını söyledi. Başkan Şahin: “Örneğin ruhsat öncesi harita işlemlerinde belediyemizdeki süreç 10 güne düşürüldü. Ancak Kadastro Müdürlüğü'ndeki süreç 30-45 gün sürmektedir” dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir