Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

1000 yıllık Artvin Kalesi 2019'da ziyarete açılacak

Çoruh Nehri kenarında bulunan 1000 yıllık Artvin Kalesi, çevre düzenlemelerinden sonra turizme kazandırılarak ziyarete açılacak.

1/16

Gürcü Krallığı'nın 10. yüzyılda inşa ettirdiği tahmin edilen kale, şehir girişindeki Çoruh Nehri'nin kenarında bulunan sarp kayalığın üzerindeki ihtişamlı görüntüsüyle doğa ve tarih meraklılarını kendine hayran bırakıyor.

2/16

Askeri alan sınırları içerisinde bulunduğu için özel izinle gezilebilen kalede, turistik ziyaretler gerçekleştirilemiyor.

3/16

2004 yılında restorasyonu yapıldıktan sonra, 2012 yılı içerisinde ışıklandırılan şehrin en eski tarihi yapısı özelliğine sahip kalenin, Artvin Belediyesi'nin girişimleriyle çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra ziyarete açılması planlanıyor.

4/16

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, kalenin kaya üzerine inşa edilmiş muhteşem bir yapı olduğunu söyledi.

5/16

Yalçın Kurt, kalenin turizme kazandırılması için geçmiş yıllarda bir restorasyon yapıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:"Kalemizi turizme açabilmek için şu an çevre düzenlemesi, yürüyüş yolları gibi alt yapı çalışmalarının yapılması lazım.

6/16

Bir miktar Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'ndan ödenek çıktı. Biz de kurum olarak hem teknik destek vereceğiz hem de restorasyon ihtiyacıyla ilgili gerekli yardımlarda bulunacağız.

7/16

Bu kalemizi Artvin turizmine kazandırmak için Artvin Belediyesi ile işbirliği içindeyiz. Önümüzdeki günlerde bu süreç başlayacak"

8/16

Şehirde Artvin Kalesi dışında kazı çalışmaları tamamlanan Şavşat Kalesi'nde de restorasyon yapılacağını açıklayan Kurt, buranın da turizme açılacağını söyledi.

9/16

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise, geleceğini turizmde arayan bir kentin, turizme yönelik tüm değerlerini gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

10/16

Kentin doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi değerlere de sahip olduğundan bahseden Kocatepe, "Artvin Kalesi de ilimizdeki onlarca değerden bir tanesi.

11/16

Yıllarca ziyaret edilemeyen bir kale. Biliyoruz ki tarihi eserlerimize sahip çıkmadığımızda ya insan eliyle yok ediliyor veya bakımsızlıktan çöküp gidiyor.

12/16

Askeri alan içinde olduğu için korunmuş ve dönem dönem de bakımları yapıldığı için sapasağlam ayakta" dedi.

13/16

Kocatepe, kalenin şehrin destinasyon merkezi olmasını istediklerini de anlatarak, bunun için kalenin öncelikle askeri alan sınırlarından çıkarıldığını ve yapılan projeyle 750 bin lira destek aldıklarını belirtti.

14/16

Kalede bir dizi restorasyon gerçekleştirileceğinden bahseden Kocatepe, 2019 yılında Artvin Kalesi'nin artık uzaktan görünen bir yer değil, sürekli gezilen bir alana dönüşeceğini vurguladı.

15/16

Çoruh nehri kenarında bulunan Artvin Kalesi...

16/16