Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Güzellik yarışmalarına damga vuran skandallar

Geçmişten günümüze kadar gelen, startı Cumhuriyet döneminden itibaren verilen güzellik yarışmaları, güzellerinin yanı sıra yapılan skandallarla da adından oldukça söz ettirir hale geldi. Tacı elinden alınan güzeller, asla yapılmaması gereken anonslar, intiharlar ve hatta cinayetlere bile sahne olan güzellik yarışmaları, Türkiye’nin ve elbette dünyanın gündeminden hiçbir zaman düşmedi. Yarışmalardan tutun da bu projenin her detayında ilginç ve akılalmaz olaylar yaşandı. İşte güzellik yarışmalarındaki yaşanan skandallar, güzellik kraliçelerinin hazin sonları ve inanılmaz olaylar:

1/12

Son Türkiye Güzellik Yarışması’nda birinci seçilen güzel Şevval Şahin’in estetikli olduğunun ortaya çıkması çok konuşuldu, tartışıldı. Her kafadan bir ses çıkarken birinci seçilen Şahin, “Estetiksiz olsam da kazanırdım” diyerek, tartışmalara son noktayı koydu. Aslında bu iddiasını Dünya Güzellik Yarışması’nda da sürdürmesi beklenen güzel, ilk 30 yarışmacı arasına bile giremedi.

2/12

1983 yılında Türkiye’de hala popülaritesini konuşturan Hülya Avşar, o dönemde Türkiye güzeli seçilmişti. Bundan henüz Türkiye’nin haberi dahi yokken, yarışmadan önce evlilik yaptığı için Avşar’ın tacı elinden alındı. İşte popülerlik o tacın alınmasıyla başladı. Hülya Avşar’a bu skandal yaradı. O günden sonra Türkiye’nin en tanınan kadını oluverdi ve şöhreti günümüze kadar uzandı.

3/12

Geçen yıl hatırlanacağı gibi Türkiye’nin en güzel kızı Itır Esen seçilmişti. Ancak Esen’in sosyal medyada yazdığı 15 Temmuz Şehitler Günü ile ilgili skandal cümleleri tacının elinden alınmasına neden oldu. Itır Esen’in şimdilerde adı duyulmuyor neredeyse.

4/12

2015 Türkiye Güzellik Yarışması’ndaki skandal anons ise hala hafızalarda. Sunuculuğunu Kadir Doğulu’nun yaptığı yarışmada yine Doğulu’nun kendisinin yaptığı anons bir güzelin geçici sevincine sahne olmuştu. Yarışmada dereceye girenleri açıklanırken sunucu Kadir Doğulu, 4’üncü seçilen güzeli yanlış açıklamıştı. Genç kız 4’üncü seçilmenin sevinci ile podyumla yürüdü ancak sevinci kısa sürdü. Çünkü isim yanlış açıklanmıştı.

5/12

Anons skandalının daha beteri Dünya Güzellik Yarışması’nda yaşandı. Yine 2015 yılında Las Vegas’ta yapılan törende birinci güzelin adını yanlış açıklayan sunucu hatasını düzeltti ancak artık her şey için çok geçti. İlk olarak Dünya Güzellik Yarışması’nın Kolombiyalı güzel olarak açıklayan sunucu, daha sonra tacın asıl sahibi Fhilipinli güzeli sahneye çağırdı. Sadece 15 saniyeliğine tacı takan Kolombiyalı güzel, 15 saniye sonra taçsız kaldı.

6/12

Bir güzellik yarışmasında dördüncü seçilen Esra Sönmezer adlı güzelin sonucu beğenmeyip tacını yere atması ve yarışma salonunu terk etmesi de unutmazlar arasından çoktan yerini aldı. Esra Sönmezer isimli genç kadın, bununla da kalmayıp dereceye girdiği o tacı kaybetmiş ve bir yedieminde bulmuştu.

7/12

2002 ve 2003 yıllarında güzellik yarışmalarına intiharlar ve cinayetler damgasını vuruyordu. 2002’de yılında 1995 Dünya Güzellik Yarışması yarı finalisti Ahu Paşakay, Arnavutköy Halil Paşa Yalısı’nda, kendisini elbise dolabına asarak intihar etti. Emekli konsolos Kaya Paşakay’ın kızı olan Ahu’nun ölümü hem magazin dünyasını hem de sevenlerini fazlasıyla üzdü.

8/12

2003’ün güzellik kraliçesi Aslı Baş’ın intiharı da tatsız ve acı hatıraları arasında. 2003'te Antalya'da düzenlenen Miss Model of the World güzellik yarışmasında Türkiye adına yarışıp, mankenler kraliçesi seçilen Aslı Baş, tatil için gittiği Bodrum'da iş adamı Ahmet Bayer'e ait kaldığı tatil köyünde balkondan düşerek yaşamını yitirmişti.

9/12

Ve dünyada yaşanan güzellik yarışmaları skandalları. 2015 yılı Türkiye’deki skandallara eşlik eden ülke Brezilya idi. Brezilya’da düzenlenen güzellik yarışmasının finalinde ikinci seçilen güzel, birinci güzelin tacını alıp yere fırlatmıştı. Bu görüntüler saniye saniye kameralara yansırken, olayın önceden planlanmış olduğu da akıllara gelmedi değil.

10/12

Yakın tarihe geçerken, hemen bu yıl Ukrayna’da düzenlenen güzellik yarışmasına değinmeden geçilmez. Güzelleriyle ünlü olan Ukrayna’da birinci seçilen güzel Veronika Didusenko’nun evli ve çocuklu olduğu anlaşılınca birinciliği iptal edildi. Ancak 23 yaşındaki güzel geri istenmesine rağmen tacı vermeyeceğini açıkladı ve ülkede de dünyada da olay yarattı.

11/12

Meksika güzellik kraliçesi Laura Zuniga ve Kolombiyalı pembe dizi yıldızlarından biri olan eski güzellik kraliçesi Liliana Lozano’nun öldürülmesi ise dünyada yaşanan tatsız olaylar olarak güzellik yarışmalarının tarihine geçmiş oldu.

12/12