Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

3 büyük logo 3 hikaye

Shell Petrol İstridye kabuğu anlamına gelen Shell'in adı insanlarda görsel bir imaja sahip. Shell logosunun değişimine baktığımızda bu imajın ne kadar farklı kullanıldığını görebiliyoruz.

1/13

1900 ile 1930 arası gerçekçi deniz kabuğu görselinin farklı versiyonları ile oluşturulan Shell logosunda, 1948'de şu anda da kullanılan sarı kırmızı renkleri kullanılmaya başlanıyor ve daha grafik bir hal alıyor.

2/13

Shell geçmişte oluşturduğu imajı basitleştirerek logoda deniz kabuğu görselinin en sade halini kullanıyor.

3/13

Shell Petrol

4/13

Apple Apple'da logosunu zeki ve ufak değişikliklerle modernleştiren firmalardan biri.

5/13

1970'lerde elma bahçesi görselini kullanan marka sonra gökkuşağı renkli elma logosuna geçti. Bu değişiklikten sonra logonun siluetinde bir daha değişiklik yapmayan firma, sadece logonun renkleri ile oynadı.

6/13

Renk değişimleri markanın üretim stratejisiyle uyumlu bir şekilde daha minimal bir hal aldı.

7/13

Apple

8/13

Apple

9/13

Coca Cola 100 yılı aşkın bir süredir defalarca logo değiştiren Coca Cola'nın logosundaki değişikliklere çok kolay alışıldı ve kabul edildi. Bunun bir sebebi markanın Spenserian yazı stilini her zaman koruması. Marka her değişiklikte daha kolay okunan ve algınan logolar yarattı.

10/13

Sonuç olarak, logo değişimlerinde küçük değişiklikler ve eski logoyla bağlantılı işler ortaya koymak önemli.

11/13

Bir logonun toptan değişimi çoğunlukla gereksiz ve olumsuz bir eylem. Marka logoyu büsbütün değiştirince, tanınırlığını ve güvenirliğini kaybediyor. Gap'ın geçen seneki büyük logo skandalından bu konuda büyük ders çıkarılabilir.

12/13

Coca Cola

13/13