Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

A 400M C Seviyesi Bakım Kabiliyeti Kazanım Töreni

2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünün, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yakın zamanda giren yeni nesil ulaştırma uçağı A 400M uçaklarının C seviyesi bakımlarının mili imkan ve kabiliyetlerle ilk kez yapılması nedeniyle 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında düzenlenen törene, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile katılan Özhaseki, burada yaptığı konuşmada, hava kuvvetlerinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemli bir gücü, göklerdeki onur ve gurur kaynağı olduğunu söyledi.

1/10

Özhaseki, hava kuvvetlerinin, üstün silah ve tahrip gücüne sahip donanımı, eğitimi, hareket kabiliyeti ve yüzyılı aşan engin tecrübesiyle dünyada adından övgüyle bahsettirdiğini belirtti.

2/10

Şanlı bayrağı semalarda gururla dalgalandıran Türk Hava Kuvvetlerinin, gelişen teknolojiye uyumu ve güçlü altyapısı sayesinde caydırıcı gücüyle bölge ve dünya barışının sağlamasında önemli bir görevi ifa ettiğini vurgulayan Özhaseki, şunları söyledi:

3/10

"Üstlendiği gerek ulusal gerekse uluslararası görevlerde büyük başarılara imza atan Türk Hava Kuvvetlerimiz her zaman ülkemizin itibarını yükselten kurumlarımız arasında yer almıştır. Bu yerini de daima korumaktadır. Bu gururlu buluşmamız nedeniyle tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, görevlerini başarıyla sürdüren hava kuvvetlerine selamlarımı söylüyorum. Uçakların bakımını yerli imkanlarla yapıp tamamlayan tüm personeli yürekten kutluyorum. Artık bu sayede yurt dışına gitme işlemlerimiz iyice azalacak. Çok uzun sürede yapılan o tamir ve bakım işlemleri kısa bir sürede bitirilecek ve ekonomiye de müthiş bir katkı sağlanmış olacak."

4/10

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "Sınırlarımızdaki terör yapılanmaları mutlaka bertaraf edilecektir ve ortadan kaldırılacaktır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk Milletinin gücü buna yeter. Hiçbir problemimiz yok o konuda. Buradaki sorun dostlarımızın Türkiye'nin birlik bütünlüğünü hedefleyen terör örgütleriyle birlikte görüntü vermesidir. Arazide onlarla birlikte ortaklık yapmasıdır." dedi.

5/10

Kayseri'de 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında düzenlenen "A 400M C Seviyesi Bakım Kabiliyeti Kazanım Töreni''nde konuşan Canikli, bu kazanımın diğer takviye edici gerekli unsurlarla tamamlandığında askeri fabrikalarda çok daha ileri bir takım üretimlerin hatta tasarımların yapılmasının da önünü açacağını bildirdi.

6/10

Canikli, çok kısa sürede böyle teknik bir donanımın, kapasitenin, yeteneğin kazanılmış olmasının, Türkiye'nin ulaştığı altyapının aynı zamanda seviyesini gösterdiğine dikkati çekti.

7/10

Özellikle vatan topraklarının savunulması için kesinlikle en azından asgari seviyede ihtiyaç duyulan silah sistemleri ve mühimmatın mutlak suretle yerli ve milli imkanlarla üretilebilir olması gerektiğini vurgulayan Canikli, şöyle devam etti:

8/10

"Böyle bir yetenek, böyle bir imkan, böyle bir kapasite yoksa bu toprakların savunulması, ülkemizin hükümdarlığının devam ettirilmesi, egemenliğinin korunması kolay değildir. Çünkü Türkiye bunu sayısız kereler yaşadı ve karşı karşıya kaldı. En ihtiyacımızın olduğu zamanda dostlarımız dahi, aynı ittifak içerisinde birlikte yürüdüğümüz ülkeler dahi, ihtiyacımız olan sistemleri size peşin parayla dahi sağlamakta tereddüt edebiliyorlar. En hafif ifadeyle mütereddit yaklaşabiliyorlar, şuanda da esasında bunun birçok dost ve müttefikimiz açısından canlı örneğini yaşıyoruz. Resmi olarak değil ama bizim için hayati öneme haiz birçok silah sisteminin üretiminde kullanılan, daha önce rahatlıkla temin ettiğimiz yedek parçaların bu dönemde örtülü bir şekilde Türkiye'ye gönderilmesini zorlaştırdıklarını görüyor ve yaşıyoruz. Tabi elbette bunları kendileriyle de paylaşıyoruz."

9/10

Bakan Canikli, Zeytin Dalı Harekatı'nda kara ve hava kuvvetlerinin kullandığı mühimmatın yüzde 90'ından fazlasını yerli imkanlarla üretme kapasite ve imkanına sahip olduklarını belirterek, değerlendirmelerde bulundu.

10/10