Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Ağrıya yol açan 24 neden

Vücudunuzda zaman zaman sebebini bilemediğiniz ağrılar mı oluşuyor? Bunun nedeni yediğiniz peynir, her gün taşıdığınız laptop ya da seçtiğiniz ayakkabı olabilir. Uzmanlara göre ağrıya yol açan 24 neden var. İşte çok şaşıracağınız o nedenler:

1/25

Parmak arası terlik Uzmanlara göre ayak tabanını desteklemeyen her tür ayakkabı ayakta deformasyona yol açıyor. Özellikle parmak arası terlikler parmaklar, ayak bileği ve dizde ağrı nedeni. Çözümü kolay, ayak tabanını destekleyen ayakkabı ya da terlik giymek.

2/25

Cep telefonları Cep telefonlarının fonksiyonelleşmesi ile ofisler cebe girdi. Sadece iki baş parmağı ile herşeyin kontrolü mümkün. Baş parmaklarınızın neden ağrıdığını artık anladınız. Ağrı az kullandığınız halde cep telefonunuzu devam ediyorsa doktora gitmek şart.

3/25

Cüzdan Ağır birşey taşımadınız ancak belinizde sırtınızda bir ağrı var. Nedeni pantolonunuzun arka cebinde taşımaya alıştığınız cüzdanınız olabilir mi? Kesinlikle. Özellikle içi çok dolu cüzdanlar ciddi ağrılara neden olabiliyor.

4/25

Araç kullanırken oturuş şekliniz Araç kullanırken koltuğun ayarı, oturuş şekli çok önemli. Yanlış ayar boyun ve bel ağrısına neden oluyor. Direksiyon ve sürücü arasındaki mesafenin doğru ayarlanmış olması gerekiyor. Ağrının oluşmaması için direksiyonun bileği ve kolu zorlamamasına da dikkat.

5/25

Video oyunlar Video oyunları ve bol adrenalin, burkulmalardan kırıklara tahmin etmediğiniz sonuçlara neden olabilir. Ağrının nedeni oyunun heyecanıyla burktuğunuz bileğiniz olabilir.

6/25

Peynir Peynirseverler dikkat, en sevdiğiniz yiyecek baş ağrınızın sebebi çıkabilir. Yıllandırılmış bazı peynirler, cheddar, feta, mozorella gibi peynirler tyramine maddesi içerir. Uzmanlar bu maddenin baş ağrısını tetiklediğini vurguluyor. Yapmanız gereken hangi çeşit peynirin ağrı yaptığını saptamak ve o peynirden uzak durmak.

7/25

Koltukta uzanmak Koltukta televizyon karşısında uzanmayı hepimiz çok severiz ama uzanırken dikkat. Resimdeki gibi uzunca bir süre uzanmak boyun ağrınızın nedeni.

8/25

Bebek tutmak Bebeğinizi tutuş şekli de ağrı nedenlerinden. Farketmebilirsiniz ama bileğinizde sırf bu yüzden şişlikler, parmağınızda sırf bu yüzden burkulmalar meydana gelebilir.

9/25

Laptop taşımak Eğer laptopunuzu üçüncü ayağınız gibi sürekli yanınızda taşıyorsanız işte size ağrı için bir neden daha. Bu alışkanlık başlangıçta önemsenmeyen ağrıya daha sonra da kolun ön kısmında ve omuzda ciddi sorunlara neden olabiliyor.

10/25

Saçı toplamak Saçlarınız sıkıca toplandığınızda çok güzel olabilir ancak baş ağrısını da yanında alacaksanız.

11/25

Ağır parfüm Doktorlar henüz nedenini bulamadı ama bazı ağır kokular migreni tetikliyor. Boya kokusu ve sigara dumanının çok rahatsız edici olduğu konusunda herkes hemfikirdir. Hoş olabilecek kokuların problem yaratabileceğini akıl almıyor, ama gerçek bu.

12/25

Nasıl uyuyorsunuz? Eğer sabah kalktığınızda yataktan vücudunuzda birtakım sancılar ağrılar hissediyorsanız, uyuyorken nasıl şekil aldığınızın farkına varmanız gerekiyor. Özellikle kolları yastık altına sokarak saatlerce o şekilde kalmak omuzlarda ve sırtta ağrıya neden oluyor.

13/25

Alkol İçecekler arasında alkolün baş ağrısına yol açtığı tartışmasız bir gerçek. Özellikle kırmızı şarap, viski, bira ve şampanyaya dikkat.

14/25

Öğün atlamak Öğün atlamak kan şekerinizin değerlerinde değişikliğe neden olacağından, şiddetli bir baş ağrısını, acıkmış olduğunuz gerçeğinden daha önce farkedeceğinden emin olun.

15/25

Ağır kaldırmak Bel ağrısının en başta gelen nedenlerinden biri yanlış kaldırmak. Özellikle ağır bir kutuyu nasıl taşıyacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. Özellikle tuttuğunuz ağır kutuyu döndürmeniz veya çevirmeniz gerekiyorsa çok çok dikkatli olun. Saniyelik bir hata tedavisi zor ağrılar ve incinmeler oluşturabilir.

16/25

Çalışırken dikkat Eğer ofiste saatlerce bilgisayar karşısında oturarak çalışıyorsanız koltuğunuz ve oturuş şekliniz ağrının nedeni. Çoğu kişi bilir bunu ancak dikkat etmez. En azından arada bir mola verin ve oturuş şeklinizi değiştirin.

17/25

Göz yorgunluğu Kaşlarınızın olduğu yerde arkasına doğru ağrı hissediyorsanız göz yorgunluğudur sebebi. Göz yorgunluğu da çoğu kez düzeltilmeyen göz bozukluklarından kaynaklanır. Uzağı ya da yakını görmekle ilgili doktora başvurulması gereken bir sorununuz olabilir.

18/25

Hava değişiklikleri Hava değişiklikleri yüzünden baş ağrısı çoğu kişinin şikayet ettiği bir konudur. Uzmanlar migreni özellikle ısınan havanın tetiklediği konusunda uyarıyor.

19/25

Hafta sonu sendromu Eğer hafta içi son derece hareketsiz geçtiyse ve hemen arkasından cumartesi, pazar gününü yoğun hareketli geçirdiyseniz sizi yine ağrılar yakalayabilir demektir. Dalışa veya kayağa gitmek gibi sporlar yüzünden bir yerinizi incitmiş olabilirsiniz.

20/25

Omuzda taşımak Küçük çocuğu olan ailelerin en sevdikleri eğlencedir. Çocuk genellikle babasının omuzlarına oturur ve yürüyüşe çıkılır. Omuz ve baş ağrılarının en büyük nedenlerinden biri de bu masum eğlencedir.

21/25

Diş gıcırdatmak Bir baş ağrısıyla birlikte çenede bir ağrı ve uyuşma varsa, uyurken diş gıcırtadıyor olabilirsiniz.

22/25

Cinsel ilişki Cinsel ilişki kan akışını hızlandıran bir aktivite olduğu için aniden baş ağrısına neden olabilir. Ağrıyı kontrol etmek mümkün yeter ki böyle zamanlarda gelen baş ağrısının nedeni başka bir sağlık sorunu çıkmasın.

23/25

Stres Stres yüzünden vücut gerginleşir, çoğu kişinin de sinirlendiğinde vücudu kasılır. Bu da ağrılara yol açabilir.

24/25

Klavye Uzun süre klavye kullanıyorsanız, bilekleriniz ve parmaklarınız risk altında. İlk başta geçici ağrı ardından da parmaklarda hissizlik ve uyuşukluk meydana gelecektir. Ergonomik klavye tercih edilmeli.

25/25