Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

AKILDAN ÇIKMAYAN 10 SOYGUNCU

Hudson Hawk (Bruce Willis) (Hudson Hawk – 1991) Daha çizgi roman karakteri ismiyle karizmayı garantileyen, soygunlarında da bu konudan taviz vermeyen bir karakter. Hudson Hawk, hem çapkın, hem zeki, hem atik, hem de hınzır... Bruce Willis’in katkılarıyla...

1/10

Duke Anderson (Sean Connery) (Anderson Dosyası / Anderson Tapes – 1971) Sean Connery’nin daha çok Bond karakteri ile ‘iyi’ bilindiği bir dönem. Ancak burada hapisten çıkıp anında bir soygun planının içinde ve güzel bir kadının yatağında bulan ‘çakal’ bir suçlu önplanda. Tek bir apartman ama kaçması kolay! Hatırlatalım Connery bundan sonra “Kurda Tuzak”ta (“Enrapment”, 1999) Catherine Zeta-Jones ile beraber bir kez daha soygunculuk yapmıştı.

2/10

Dalton Russell (Clive Owen) (İçerideki Adam / Inside Man – 2006) Dalton’ın Denzel Washington’ın canlandırdığı Keith ile bankada aldığı rehineler sonrası oynadığı oyunlar ‘yoğun zeka’ ister. Bu da zaten bu suçluyu A sınıf soyguncu yapan ana motif aslında. İngiliz aksanı, maskesi ve daha nicesiyle sonunda izleyiciyi ve polisi ters köşeye yatırmasını unutmak mümkün mü?

3/10

Grimm (Jean-Paul Belmondo) (Soygun / Hold-Up – 1985) Palyaço kıyafetiyle ile giriştiği soygundan birçok rehine ile çıkan Grimm, polise attığı çalımlarla unutulmayan tiplerden biridir sinemada. Arkasında yatanın Jean-Paul Belmondo olması da önemlidir tabii.

4/10

Bob (Roger Duchesne) (Kumarbaz Bob / Bob Le Flambeur – 1955) Sinemanın önemli soygun filmlerinden biri. Jean-Pierre Melville imzalı. Bir kumarhanaye kumarbaz olarak giren Bob ve çetesinin vukuatları merkezde. 2002’de “İyi Hırsız” (“The Good Thief”) adlı, başrolünde Nick Nolte’un oynadığı yeniden çevrime dönüşmesi boşuna değil.

5/10

Bob (Roger Duchesne) (Kumarbaz Bob / Bob Le Flambeur – 1955) Sinemanın önemli soygun filmlerinden biri. Jean-Pierre Melville imzalı. Bir kumarhanaye kumarbaz olarak giren Bob ve çetesinin vukuatları merkezde. 2002’de “İyi Hırsız” (“The Good Thief”) adlı, başrolünde Nick Nolte’un oynadığı yeniden çevrime dönüşmesi boşuna değil.

6/10

Profesör Marcus (Alec Guinness) (Kadın Katilleri / The Ladykillers – 1955) Alexander Mackendrick’in bu uçmuş suçlular çetesinin başında Alec Guinness vardı. O ise Ealing Komedi ekibini ve Peter Sellers’ı aynı anda idare ediyordu. 2000’lerde Tom Hanks’in oynadığı bir Coen Kardeşler imzalı yeniden çevrim ise İngiltere’nin yükselen ‘mizah’ döneminin yerini tutamadı. Halen bankanın içine yeraltından dalan ekibi akıllardan çıkarmak çok kolay değil. Hatırlatalım 2008 tarihli “Şeytanın Pabucu” adlı bir Türk yeniden çevrimi de mevcut.

7/10

Neil McCauley (Robert De Niro) (Büyük Hesaplaşma/Heat - 1995) Duygusal ama iş bitirici Neil McCauley’i Robert De Niro’nun belki sinemada canlandırdığı suçlulardan sadece biri. Ancak daha açılış sekansta trenle eyalete gelmesinden Al Pacino ile ilişkisine ve aşklarına kadar tam bir gönül adamı. Soygunlarını yaparkenki özenini, mesafesini ve işine saygısını da unutmak mümkün değil.

8/10

Danny Ocean (George Clooney) (Ocean’s Eleven - 2001) George Clooney’nin Danny Ocean karakteri karizmasından, soğukkanlığından ve liderliğinden asla taviz vermemesi ile herhalde en unutulmaz soyguncu tipleri arasına girdi. Oyuncunun Frank Sinatra’nın canlandırdığı bir karakterden, filmin 1960 tarihli orijinal versiyonundaki tiplemeden esinlenmesi de bu durumu değiştirmedi.

9/10

Thomas Crown (Steve McQueen) (Kibar Soyguncu/Thomas Crown Affair – 1968) Steve McQueen’in kibar soyguncusunu ve onun Faye Dunaway ile ilişkisini unutmak mümkün mü? 1999’da Pierce Brosnan’a teslim edilen bu karakter, onun yerini doldurabiliyor mu peki? Aslında Norwan Jewison’ın bu filmindeki ‘zeka’, ‘soğukkanlılık’ gibi kavramların bir başka soygun filminde izlenme şansı çok yok gibi.

10/10