Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Aladağlar'da şiddetli rüzgar ağaçları kökünden söktü

Bolu kent merkezine 32 kilometre uzaklıkta bulunan Aladağlar'da, havanın ısınmasıyla birlikte karlar eridi.

1/10

Eriyen kar, toprağın yumuşamasına neden oldu. Ocak ayı ortalarında, bölgede birkaç gün süren kuvvetli rüzgarlar oluştu.

2/10

Yumuşayan toprak ve rüzgarın etkisiyle 30 bin metreküp civarında yüzlerce çam ve köknar ağacı, kökünden sökülerek, devrildi.

3/10

Devrilen ağaçlar nedeniyle ormanlık alanda, bazı bölgelerde boşluklar oluştu. Bölgede devrilen ağaçlar, havadan görüntülendi.

4/10

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, bölgede devrik tespit çalışması yaptı.

5/10

Ekipler, devrilen ağaçları çürüyüp, diğer ağaçlara zarar vermemesi için bölgeden toplayarak, orman satış depolarına götürdü.

6/10

Devrilen ağaçların tomruk, kağıtlık ve odun yapılarak, değerlendirileceği belirtilirken, yerine yeni ağaçların dikileceği de kaydedildi.

7/10

Olayla ilgili bilgi veren Bolu Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, şunları söyledi:

8/10

"Aladağ İşletme Müdürlüğümüzün Alabarda ve Ardıç Orman İşletme Şeflikleri ile Seben İşletme Müdürlüğümüzün Taşlıyayla Şefliğinde oluşan ani rüzgar nedeniyle ormanlarımızda ciddi miktarda devrikler oluşmuştur. Devrik tespit çalışması yapılmakta olup, tahminen 30 bin metreküp civarında devrik oluşmuş durumdadır. Devrik ağaçların, değer kaybına uğramamaları için hızlı bir şekilde yöredeki kooperatif ve köylülere ürettirerek, orman emvallerinin piyasaya arzını sağlayacağız. Devriklerin oluşturduğu boş alanlarda da en geç sonbaharda yeni dikimleri gerçekleştirerek bu sahaları yeniden ağaçlandırmış olacağız.

9/10

Ağaçların devrildiği alanlar traktörlerle ulaşım sağlayabileceğimiz bölgelerde. Ağaçlar, oldukları yerde 4-5-6 metre boylarında bölümlenerek traktörlerle yol kenarına getirilip, kamyonlarla orman satış depolarına taşınacak."

10/10