Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Altın Portakal ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye'nin sinemadaki en uzun soluklu festivali 53'üncü Uluslararası Antalya Film Festivali'nde 'Mavi Bisiklet' filmi, 'En İyi Film', 'En İyi Yönetmen' ve 'En İyi Senaryo' dalında 3 Altın Portakal kazandı.

1/16

Filmin yönetmeni Ümit Köreken, ödülünü çocuklara adadı.

2/16

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 53'üncü Uluslararası Film Festivali, 2016 Expo Kongre Merkezi'ndeki ödül töreniyle son buldu.

3/16

Sanatçıların da katıldığı 15 Ekim'deki kortejle başlayan festival, bir hafta boyuncu sürdü. Antalya'yı sinema platosuna çeviren festivalin Expo 2016 Antalya'daki kongre merkezinde düzenlenen ödül töreni öncesi, beyaz perdenin yıldızları kırmızı halıdan geçti. Gazetecilere poz veren yıldızlar, birbirinden şık kıyafetlerle ilgi çekti.

4/16

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel açılış konuşmasında, sinemanın ışığının Antalya'dan yükseldiğini söyledi.

5/16

Mültecileri ve demokrasi şehitlerini unutmadıklarını aktaran Türel, “Kulaklarımız insanları duydu. Sanatçılarımız Antalya'ya yerleşin. Filmlerinizi burada da çekin" dedi.

6/16

Gecenin kapanış töreninde yaşam boyu başarı ödülleri ABD'li 'Taksi Şoförü', 'Ucuz Roman' filmlerinin oyuncusu Harvey Keitel ile Oscar ve Altın Küre ödül sahibi İranlı yönetmen ve senarist Asghar Farhadi'ye verildi.

7/16

İranlı yönetmene ödülünü Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz verdi.

8/16

Festivale damgasını vuran kadın oyuncu 24 yaşındaki Ecem Uzun oldu. Hem ulusal hem uluslararası dalda 'Tereddüt' filmiyle 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü alan Uzun, yönetmen Yeşim Ustaoğlu'na teşekkür etti.

9/16

'Mavi Bisiklet' filmiyle 'En İyi Yönetmen' ödülünü alan Ümit Köreken, ödülünü dünyanın her yerinde bisiklet, top özlemi çeken çocuklara ithaf ettiğini söyledi.

10/16

Kortejle başlayan ve Antalya'yı bir hafta boyunca sinema platosuna çeviren Uluslararası Film Festivali'nde, ABD'li aktör Robert Davi de mini bir konser verdi. Törenin ardından ödül alanlar sahneye çıkarak toplu fotoğraf çektirdi.

11/16

'Babamın Kanatları' filmiyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Menderes Samancılar, birçok oyuncunun çok daha iyi olduğunu söyledi. Yarınlardan umudunun hiç eksik olmadığını belirten Samancılar, “Ülkemiz zor günler geçiriyor. Bizdeki acılar bize yetiyor ama bu ödülü çocukları kıyıya vurmuş Suriyeli dostlarımız için kaldırıyorum" dedi.

12/16

Altın Portakal’da alınan ödüller şöyle: "Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Asghar Farhadi Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Harvey Keitel Sümer Tilmaç özel ödülü: ’Aydede’ isimli projeyle senarist Abdurrahman Öner İzleyici ödülü: ’Açık Kapı’

13/16

Uluslararası Yarışma Ödülü: En Iyi Müzik: ’48 kavşağı’ filmiyle Tamer Nafaar- Itamaar Ziegler En Iyi Senaryo: ’Açık kapı’ En Iyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun ’Tereddüt’ En Iyi Erkek Oyuncu:Tamer Nafaar ’48 Kavşağı’ Jüri özel ödülü: ’Diğerlerinin Evi’

14/16

En Iyi Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu ’Tereddüt’ En Iyi Film: ’Tereddüt’ Ulusal Yarışma Ödülü İzleyici ödülü: ’Babamın kanatları’ En Iyi Müzik: Burak Korucu ’’Babamın Kanatları’ En Iyi Senaryo: Ümit Köreken ’Mavi bisiklet’ En Iyi Kadın Oyuncu:Ecem Uzun ’Tereddüt’

15/16

En Iyi Erkek Oyuncu: Menderes Samancılar ’Babamın kanatları’ En Iyi Yönetmen Ümit Köreken ’Mavi Bisiklet’ En Iyi Film:’Mavi Bisiklet".

16/16