Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Amerika 'Kara Cuma' indirimine erken girdi

ABD'de mağazaların büyük indirimler yaptığı "Black Friday" (Kara Cuma), alışveriş çılgınlığı bu yıl beklenenden erken geldi.

1/14

Dünyanın en büyük online alışveriş platformu Amazon, dün akşam saatlerinde 'Kara Cuma' indirimlerine başladı.

2/14

Normalde kasım ayının dördüncü perşembesinde kutlanan Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma günü start alan indirimler Amazon'da şimdiden başladı.

3/14

Peki Amazon'un bu hamlesi diğer mağazaları nasıl etkileyecek? Geçen yılki mağaza satışlarında 2014'e oranla ciddi bir düşüş yaşanmıştı. "Kara Cuma" kapsamında 2014'te perakende dükkanlarından satın alınan ürünlerin toplamı 11.6 milyar dolarken bu yıl bu rakam yüzde 11'lik düşüşle 10.4 milyar dolara gerilemişti.

4/14

Araştırma şirketi ShopperTrack'in yayınladığı rapora göre benzer bir düşüş Şükran Günü'nde yapılan alışverişlerde de yaşanmış, bunun sebebinin tüketicinin online alışverişe yönelmesi gösterilmişti.

5/14

Bu nedenle Amazon'un başlattığı kampanya 'Amazon Kara Cuma'yı öldürdü' şeklinde yorumlanıyor. Zira kampanyaya start veren şirket bu hamlesi ile perakende sektörüne daha ağır bir darbe vurmaya hazırlanıyor.

6/14

ABD'nin yanı sıra İngiltere ve Kanada'da Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma günü gerçekleşen "Kara Cuma'dan önce başlayan bazı kampanyalar da pek çok müşteriyi mağazalara çekmiş durumda.

7/14

Mağazaların diğer günlere oranla daha erken açıldığı ve geç saatlere kadar kapanmadığı Kara Cuma, büyük indirimlere sahne olduğu için büyük izdihamlara da neden oluyor.

8/14

Öte yandan son yıllarda özellikle Kara Cuma günlerinde yoğunlaşan kalabalık ciddi kazaları da beraberinde getiriyor.

9/14

Yaşanan izdiham sonucu küçük kazaların yanı sıra ölümle sonuçlanan Black Friday çılgınlığı görmek de mümkün.

10/14

İşte geçtiğimiz yıl Kara Cuma'sından objektiflere yansıyan ilginç kareler...

11/14

12/14

13/14