Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Antalya'da zeytin hasadı başladı

Antalya'nın akciğeri Vakıf Zeytinliği'nde zeytin hasadı başladı. 20 bin ağacın 10 bin 200'ünden zeytin toplanabilen alanda, bu yıl 80 ton üzerinde rekolte bekleniyor.

1/9

Vakıf Zeytinliği'nin, Türkiye'de bir şehrin içindeki en büyük, dünyada da dokuzuncu en büyük yeşil alan olduğunu belirten Zeytinpark Genel Müdürü Vahdet Narin, şöyle dedi: “Antalya'da her yıl 2 bin 600 ton toz ile 610 milyon metreküp havayı emerek temizliyor. Bu açıdan Antalya için son derece önemli. İkincisi ise ağaç yapısının yenilenmesi ve bakımı gerekiyordu. 2009 sonlarında ATB'nin girişimiyle Vakıflar'dan kiralandı. 2-3 yıllık süreçte Başbakanlık ve Bakanlar Kurulundan da Zeytinpark A.Ş.'nin kuruluş onayı çıktı. Yaklaşık dördüncü senedir bahçeyle ilgiliyiz."

2/9

Verilen emeklerin karşılığının alınmaya başlandığını anlatan Vahdet Narin, şunları söyledi: “Çok düşük olan zeytin rekoltesi bu sene daha da iyi düzeye gidiyor ve her sene daha da iyiye gidecek. Çünkü bir kısmında gençleştirme, bir kısmında bakım, bir kısmında gübre ve ilaçlama çalışmasıyla ağaçları ayağa kaldırıyoruz. Çok şükür doğa da bize bunun karşılığını veriyor.

3/9

Bu sene 80 ton üzerinde zeytin hasadı bekliyoruz. Bahçedeki verim her geçen yıl biraz daha artacak. 25-30 ton arasında zeytinyağı elde ederiz. Zeytin toplama işlemi aralık sonlarına kadar devam edecek. Alanda 20 bin zeytin ağacı var ama efektif olarak bizim kullanabildiğimiz, zeytin alabildiğimiz ağaç sayısı 10 bin 200. Her yıl bu sayıyı biraz daha artırıyoruz ve birkaç yıl içinde alanın tamamından zeytin toplamaya başlarız."

4/9

5/9

6/9

7/9

8/9