Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Arsa yatırımında kazandıracak 16 kural

BÜYÜK İNŞAAT ŞİRKETLERİNE KOMŞU OLUN Büyük inşaat şirketlerinin arsa satın aldığı bölgelerde arsa fiyatları pirim yapar. Bu şirketler prestijli projeleri hayata geçirir. Prestijli projelerin etrafına kaliteli projeler yapılır. Dolayısıyla büyük inşaat şirketlerinin arsa sahibi olduğu bölgelerde arsa satın almak ilerde arsanızı kat karşılığı müteahhide vermek veya satmak istediğinizde cazip teklifler sağlanır.

1/16

PLANLI KENTLEŞME OLAN BÖLGELERİ TERCİH EDİN Planlı kentleşmenin yapıldığı bölgelerde, kaliteli ve üst gelir gruplarına hitap eden projeler gerçekleştirilir. Bu projeler bölgenin bilir ve tanınır olmasını kolaylaştırır. Planlı kentleşen bölgelerde arsa fiyatları daha çabuk yükselir. Ayrıca bu bölgelerde arsaların satışı daha kolaydır.

2/16

GÖÇ ALAN BÖLGELER ÇOK KAZANDIRIR Kentlere göç edenlerin yerleştiği bölgelerde yeni yapılaşmaya gidilir. Bir bölgede yapılaşmanın başlaması komşu arsalara olan talebi artırır. Kentlerin göç edenlerin yerleştiği bölgelerde arsa fiyatları yükseliş eğilimindedir.

3/16

GELİR SEVİYESİ YÜKSEK KESİME KOMŞU OLUN Son yıllarda, dünyada Türkiye’nin de yer aldığı kuzey yarım kürede kentlerin kuzey bölgeleri tercih ediliyor. Metropollerin kuzeylerinde az katlı villa niteliğinde binalar ve malikaneler yapılıyor. Potansiyel olarak üst gelir grubunun tercih edebileceği bölgelerde arsa satın almak ilerde büyük kazançlar sağlayabilir. Bu kesimin tercih edebileceği bölgelerde arsa fiyatları yükseliş eğilimde olur.

4/16

TEŞVİK ARSA FİYATLARINI YÜKSELTİR Bu kente yatırımlar artarsa arsalar da bundan payını alır. Teşvik kapsamındaki illere yatırım için sıcak para gireceğinden bu eninde sonunda imarlı arsalarda başlar. Sonra iş yerleri, en son ise konut imarlı arsaların fiyatı artar. Teşvik kapsamında bir ilden alıyorsanız bu sıralamaya dikkat edin.

5/16

HIZLA BÜYÜYEN KENTLERDE ARSA ALIN Türkiye’deki ortalamasından daha hızlı büyüyen kentlerde doğal sonuç olarak arsa fiyatları da yükselir. Hızlı büyüyen kentlerde konut ve ticari bina yapımı için arsaya olan talep artar. Talep de fiyatları yükseltir. Bunun için arsa yatırımı konusunda hızla büyüyen illeri tercih edin.

6/16

FAİZLERDE DÜŞÜŞ ARSA FİYATLARINI YÜKSELTİR Enflasyon ve faizdeki düşüşler, emlak fiyatlarını yükseltir. Bu yükseliş önce konut daha sonra iş yeri ve ofiste yaşanır. En son ise arsaların fiyatı yükselir. Bunun için faizlerin düşüş eğilimine girdiği dönemlerde ise; faizler yükseliş trendine girmişse, arsanızı satarak karınızı realizm etmek size büyük kazançlar sağlar.

7/16

ULAŞIM PROJELERİ DEĞERİ ARTIRIR Bir bölgedeki emlak fiyatlarının yükselmesi o bölgeye yapılacak yol ve ulaşım projeleri ile doğru orantılıdır. Ulaşım yatırımlarının ağırlık kazanacağı bölgelerde arsa fiyatları yükseliş eğilimindedir. Arsa alacağımız bölgelerdeki yol ve ulaşım projelerini mutlaka detaylı olarak öğrenin.

8/16

ANA CADDELERİ TERCİH EDİN İmara yeni açılan bölgelerde ana cadde üzerindeki arsaların fiyatı, arkadakilere göre daha kısa sürede ve daha hızlı artacaktır. Böyle bir bölgede arsa alıyorsanız mutlaka ana yol üzerindekileri tercih edin. Arsanıza yapılacak binanın altındaki bir dükkan diğer kısımlarından daha yüksek kira getirebilir veya çok daha yüksek fiyattan satılabilir.

9/16

RESMİ KURUMLARA YAKIN OLSUN Eğer gelişmekte olan bir bölgede arsa alıyorsanız, imar planını detaylı olarak inceleyin. Mutlaka hastane, okul, belediye, kaymakamlık, valilik gibi resmi dairelerin yakınında olan arsaları tercih edin. Bu bölgeler geliştiğinde burada yapacağınız konut ve iş yerleri kısa sürede yüksek bedelle satılma şansına sahiptir. Ayrıca kiralanması da çok kolay olur.

10/16

CEPHESİ GENİŞ OLSUN Bir arsanın, ana caddeye olan cephesinin genişliği gelecekte dairenin daha da artmasını kolaylaştıracaktır. Bu tür dükkanların kiralanması kolaydır. Cephesi dar olan iş yerlerine göre daha yüksek rakamdan ve daha kısa sürede kiralanır.

11/16

ÇEVRESİNDEKİ YOLLARI ÖNEMSEYİN Bir arsanın etrafı yollarla çevriliyorsa bu arsanın değeri de artar. Köşe başlarında parseller veya dört tarafı yol olan parsellerde daha yüksek değer artışı yaşanır. Dört tarafı yol olan parsellerde daha yüksek değer artışı yaşanır. Dört tarafından yol geçen küçük bir arsa ilerde bir servet kazanmanızı sağlar.

12/16

YAYA GEÇİTLERİNİ TERCİH EDİN Alacağınız arsanın ilerde yaya geçidi yapılabilecek noktalarda olmasına özen gösterin. Yaya geçidi veya trafik lambalarının olduğu noktalar kendiliğinden merkezileşir. Ticari yapılar için tercih edilir. Ticari yapılar ise her zaman değer kazanır.

13/16

ENDÜSTRİ TESİSLERİNE DİKKAT EDİN Özellikle konut yapmak veya müteahhide vermek için satın aldığınız arsaların endüstri tesislerine yakın olmamasına özen gösterin. Hatta konut yapmak düşüncesiyle arsa alıyorsanız, mümkün olduğu kadar endüstri tesislerinden uzak olanını tercih etmek doğru olacaktır. Ama uzun vadede endüstri tesislerinin etrafındaki konut alanlarını iyi pirim yapma potansiyeli yüksektir.

14/16

ORMANA YAKIN OLMAYIN Ormana komşu arsaları satmak zordur. Türkiye’de ormanla ilgili politikalar hükümetlere göre değişiklik gösterebilir. Ormana yakın arsalar, büyük inşaat şirketleri tarafından tercih edilse de satmak istediğinizde sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

15/16

KRİZ DÖNEMLERİNİ FIRSAT BİLİN Arsa satın alırken kriz dönemlerini fırsat bilin. Çünkü emlakta kriz dönemlerinde konut iş yeri ve ofis fiyatlarına oranla en fazla arsaların fiyatı düşer. Kriz döneminde satın aldığınız bir arsayı, ekonomi normale döndüğünde 5–10 katına satma şansınız varıdır.

16/16