Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Bakan Nurettin Canikli koltuğunu şehidin kızına devretti

FOTOĞRAFLAR: AA

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TBMM'nin açılışının 98. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Zeytin Dalı Harekatı sırasında 10 Şubat'ta Afrin'de şehit olan Piyade Uzman Çavuş Serdar Ege'nin Eskişehir Kolejinde okuyan 13 yaşındaki kızı Elvan Ege'yi kabul etti.

1/9

Elvan Ege'nin Zeytin Dalı Harekatı sırasında bin 27 rakımlı tepede teröristlerle girdiği mücadelede şehit olan Piyade Uzman Çavuş Serdar Ege'nin küçük kızı olduğunu hatırlatan Canikli, Türk Silahlı Kuvvetlerin tüm ihtiyaçlarının temin edilmesi ve giderilmesinde bakanlık bürokratlarıyla gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

2/9

Koltuğu devralan Elvan Ege de koordinasyon toplantısı yaptığı tüm Bakanlık bürokratlarını dinledi ve onlara bazı talimatlar verdi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ege, Türkiye'nin ilk kadın Milli Savunma Bakanı olarak ilk icraatının ne olacağının sorulması üzerine, "İlk icraatım Türk Silahlı Kuvvetlerindeki kadın subay ve astsubay oranını artırmak olacak." dedi.

3/9

Bürokratlarına ilk talimatının ne olacağı sorusuna Ege, "Devletimizin bekası, milletimizin huzuru, bayrağımızın ilelebet dalgalanması için, ezanlarımızın susmaması için gerek yurt içinde gerek sınırlarımızın ötesinde son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar terörle mücadelemiz devam edecektir." karşılığını verdi.

4/9

Bakan Canikli, Elvan Ege'ye, "Türkiye'ye saldıran teröristlere yardım eden ülkelerin Savunma Bakanlarına karşı karşıya geldiğinizde ne dersiniz?" sorusunu da yöneltti.

5/9

Bunun üzerine Ege, "Çok yanlış bir şey yapıyorsunuz. Sizin yaptığınız kuzuyu kurda emanet etmek gibi bir şey. Vatanınıza saldıracağını düşünmeden hareket ediyorsunuz. O size şu anda yardım ediyor gibi görünebilir ama sonradan size de zarar verecek." cevabını verdi.

6/9

Şehitlerin emanetlerinin, milletin emaneti olduğuna işaret eden Canikli, "Bu toprakları korumak için bu noktada terörle mücadele ve onun dışında ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Bu kararlılığı da bütün dünya, özellikle Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında gördüklerini tahmin ediyoruz. Anlamamışlarsa bu millet bağımsızlığı için, bayrağı, ezanı için 7'den 70'e herkes görevini sonuna kadar yapar, yerine getirir."

7/9

Canikli, başta Serdar Ege olmak üzere bütün şehitleri rahmetle yad ettiklerini belirterek, Türk milletinin, şehitlerini unutmayacağını söyledi.

8/9

Bakan Canikli, şehit Serdar Ege'nin eşi Dilek Ege ve büyük kızı Elif Ege'nin de katıldığı kabulün sonunda Elvan Ege ve ailesiyle fotoğraf çektirdi.

9/9